Yuz Estetigi

Yuz Germe Ameliyatı neden yapılır?

İnsanın yaşını ele veren bölgelerin başında yüz, boyun ve el sırtı gelir. Yaş arttıkça yüz bölgesinde yağ dokusunda kayıplar, yer çekiminin etkisiyle yer değişiklikleri, sarkmalar, güneşin etkisiyle ciltte kırışıklıklar oluşur. Bu etkiler özellikle otuzlu yaşlardan sonra daha belirgin olmaya başlar. Yuz germe ameliyatı ile yüzün tamamı veya belli bir kısmına müdahale edilerek yaşlanma sırasında oluşan değişiklikler geriye alınır.

Yuz germe ameliyatı sonrası yüzünüz daha genç bir görünüme kavuşur, ancak yaşlanma süreci 5-10 yıl öne alınarak devam eder. Yani yaşlanma sürecini durduran bir işlem kesinlikle değildir. Yapılan estetik ameliyattan sonra ne kadar genç bir görünüme ulaşacağınız size ve yapılan ameliyatın büyüklüğüne bağlıdır. Hastanın cilt yapısı, genetik özellikleri, kemik yapısı, alışkanlıkları sonucun kişisel olmasında önemlidir ve standart bir sonucun elde edilmesi imkansızdır. Bu kapsamda yuz estetigi çok büyük bir önem arz etmektedir.

YUZ GERME ESTETIK AMELIYATI NASIL YAPILIR ?

Yuz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. İstenilen estetik görünüme göre yuz germe ameliyatında kullanılacak kesiler de değişmektedir. Geleneksel yuz germe operasyonlarında kesiler saç çizgisi üzerinden başlanarak kulak arkasına ve boyuna kadar uzanan kesiler yapılır. Bu yuz germe yönteminde yüzün tamamen gerilmesi sağlanır.

Plastik cerrah tarafından yapılan sınırlı kesiler ile estetik ameliyatta kulağın altını çevreleyen kesiler yapılır. Yapılan bu müdahale ile yanak bölgesindeki kırışıklıklar giderilir. Boyun germe ameliyatları içinse kulak memesinden boyuna uzanan kesiler yapılır. Yuz germe ameliyatı sonrası yüzdeki kırışıklıklar giderilir ve yeni genç bir görünüm elde edilir. Ortalama üç veya dört saat sürer. Ameliyat esnasında ve sonrasında fazla kanama beklenmez. Kanama riskinin olduğu nadir durumlarda güvenlik amaçlı drenler yerleştirilir. Hasta hastanede bir gün misafir edilir, drenler çekilerek taburcu edilir.

Yuz germe ameliyatı sonrasındaki ilk zamanlarda ödem ve morluklar oluşabilir ve ilaçlarla kontrol edilebilen bir ağrı olabilir. Ameliyat sonrasında kullanılmaya başlanan kremler ve sonrasında düzenli ve aralıklı buz tatbiki ile düzelme daha hızlı olmaktadır. Dikişleriniz bir hafta sonra alınır ve işinize dönülebilir. Dört hafta sonra ağır sportif faaliyetleri yapmakta herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

Cene Estetigi

CENE ESTETIGI NEDİR ?

Cene yüzümüzde yerleşim yeri ile önemli olan estetik yapılardan biridir ve doğuştan gelen bozuklukları olabildiği gibi gelişimsel bozuklukları da olabilen bir bölgedir. Cene estetigi için yüzün diğer yapıları ile olan birliktelikleri ve oranları dikkate alınarak yapılacak olan estetik müdahalelerle daha feminen veya daha maskulen doğal sonuçlar elde edilebilmektedir. Cene Estetigi ile ilgili yazı yorum ve makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

CENE ESTETIGINDE KULLANILAN YÖNTEMLER NELERDİR ?

Cene estetiginin yapıldığı iki durum bulunur. Çene ucunun uzun ya da geride olması. Çene ucunun ileride olması durumunda çene törpüleme işlemi uygulanmaktadır. İleri seviyedeki uzunluk durumunda cerrahi müdahale ile cene estetigi ameliyatı yapılmaktadır. Cene estetigi ameliyatları, cerrahi müdahalelerin yanında dolgu materyalleri kullanılarak ameliyatsız yöntemlerle de uygulanabilmektedir.

YUZE YAG ENJEKSİYONU

Yuze Yag Enjeksiyonu

Yüz dolgusu amacıyla yag enjeksiyonu çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle fazla hareketli olmayan bölgelerde başarılı sonuç alma ihtimali kuvvetlidir. Enjekte edilen kişinin kendi yagı olduğu için alerji vb yan etkisi yoktur. İsteğe göre 3-6 ay içinde tekrarlanırsa daha da kalıcı sonuçlar elde edilir.

Yag enjeksiyonu en çok yanak çöküklüklerine, elmacık çıkıntılarına ve çene ucuna yapılır. Yanak olukları ve dudak gibi hareketli yerlere de yapılabilir ancak hareketli yerlerde etkisi daha azdır. Enjekte edilen yağın ortalama olarak % 15-20 si kalıcı olabilir.

Yag enjeksiyonu yöntemiyle yapılan yüz dolgusu işlemi sedasyon+lokal anesteziyle gerçekleştirilebilir ve hasta için nispeten kolay operasyonlardandır. Enjeksiyon bölgeleri belki birkaç gün-hafta şiş kalabilir. Bilindiği gibi yüz derisi en çabuk şişen dokulardandır. Ancak sonuçta hazır dolgulara göre çok avantajlı olduğu için bu geçici şişlikler çabuk unutulur.

YAG GREFTI TEDAVİSİ NEDİR ?

Yüz bölgesinde ince çizgilenme ve kırışıklıkların dışında yumuşak dokuda volüm kayıpları da oluşmaktadır. Bu volüm kayıplarının yerine konulmasında kullanılabilecek yöntemlerden birisi de yağ enjeksiyonlarıdır. Yağ grefti prosedürü kişinin vücudunda ihtiyaç duymadığı bir alandan kendi yağ dokusun alınıp, ihtiyaç duyduğu bir bölgesine transferine dayanmaktadır. Çoğunlukla hastanın karın, uyluk veya kalça bölgesinden alınan yağ dokuları yüz bölgesinde volüm kaybı olan ve volüm arttırılması gereken alanlara enjekte edilmektedir.

YAG GREFTI NASIL UYGULANIR ?

Yag grefti işlemi düzeltilmesi planlanan alanların miktarına bağlı değişmekle birlikte yaklaşık olarak bir veya iki saat arasında değişen sürelerde gerçekleştirilebilmektedir.

YAG GREFTI YAN ETKİLERİ NELERDİR ?

Bu işlemin en sık karşılaşılan istenmeyen sonuçları morluk, şişlik ve enjeksiyon yapılan bölgelerdeki basit ağrı kesici ilaçlarla azaltılabilen rahatsızlıklardır.

YAG ENJEKSİYONU HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR ?

Yag grefti uygulaması yüz dışında, vücut kontüründe volüm kaybıyla beraber olan farklı bölgelerde de kullanılabilmektedir.