İçindekiler

Ankara Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir? Ankara'da Burun Estetiği Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

Burun estetiği (Rinoplasti) yüz şeklimizde dramatik değişiklikler yapabilen bir estetik ameliyattır. Estetik burun ameliyatı burunda temel yapılar olan kıkırdak, kemik ve mukozada müdahaleler yaparak burnun mevcut halinden estetik olarak daha güzel ve fonksiyonel bir şekle getirilmesi ameliyatıdır. Bu müdahaleler fazlalıkların yeniden şekillendirilmesi, eksikliklerin yerine konulması veya mevcut yapının yeniden anatomik olarak şekillendirilmesi şeklinde olabilmektedir. Burun estetiği ülkemizde ve dünyada en sık uygulanan estetik operasyonların başında gelmektedir. Burun estetiği, burnun hem daha sağlıklı nefes almanın mümkün olduğu hem de yüzün diğer öğeleri ile daha uyumlu bir hale getirilmesini amaçlar.

Burun, yerleşim yeri olarak yüzün tam ortasında ve dikey uzanımı ile yüzün aksını belirleme görevini üstlenmiştir. Günlük yaşamda insanlar arası iletişim çoğu zaman göz göze temas ile olmaktadır. Burunun gözler ile bulunan yakın komşuluğu nedeniyle, asimetrik ya da uyumsuz bir burunun dikkat çekici olmasına, insanların bakışlarının buruna kaymasına ya da burun konusunda şikayeti olan kişide, karşıdan gelen bakışların sürekli burun üzerinde yoğunlaşıyormuş şeklinde algılanmasına neden olmaktadır. İdeal burun şekli için bilimsel yayınlarda bazı kriterler belirlenmiştir. Yüze göre oranlandığında burunun genişlik, yükseklik, uzunluk gibi değerleri, alınla yaptığı açı ve üst dudakla yaptığı açı gibi değerler kadınlar ve erkekler için farklı tanımlanmıştır ve burun estetiği ameliyatları esnasında bu değerler dikkate alınarak fakat her bireyin farklı anatomik yapıları da ihmal edilmeden değerlendirilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Zor mudur?

Estetik burun ameliyatlarının plastik ve rekonstrüktif cerrahinin en zor ameliyatlarından biri olduğunu kabul etmek yanlış olmaz. Burunun yapısı itibariyle komplike bir şekilde statik ve dinamik ögeler içeren bir organ olması, deri ile kapalı bir kutuyu andırması, değişkenlerin sayısını arttırmaktadır. Burun estetiği ameliyatı, dikkatli bir şekilde yapıldığı takdirde tatminkar bir şekilde sonuçlanan bir ameliyattır ama doktordan bağımsız olarak hastanın iyileşmesi de sonucu etkileyen faktörler arasındadır. Bu ameliyat esnasında hastanın nefes alıp vermesini engellemekte olan (septum deviasyonu, konka hipertrofisi, valv yetmezliği gibi) problemler de düzeltilebilmektedir. Estetik burun ameliyatını vücut gelişimini tamamlamış, makul ve gerçekçi beklentileri olan her birey olabilir.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.
ankara burun estetiği burun estetik ameliyatlari

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ankara burun estetigi

Genel anestezi altında, hastane ortamında yapılan bir ameliyattır. Burun estetiği ameliyatı açık veya kapalı teknikle yapılabilmektedir. Kapalı teknik kullanıldığında cerrahi olarak yapılan kesilerin hepsi burnun deliklerinin iç kısmından yapılmaktadır, dışarıdan gözle görülen bir kesi olmaz. Açık teknik kullanıldığında burnun içinden yapılan kesilere ilave olarak burun altında, burun delikleri arasındaki yapıda 3-4 mm lik bir kesi yapılmaktadır. Burunun altından yapılan kesi iyileşme döneminden sonra zamanla belirsiz bir hal almaktadır.

Ameliyat öncesinde hastanın fotoğrafları çekilerek burunun ameliyat sonrasında yaklaşık olarak nasıl bir şekil alabileceği bilgisayarda kullanılan özel bir program yardımıyla görülebilmektedir. Bu yapılan çalışma sayesinde doktor hastanın ameliyattan ne beklediğini anlamakta, hasta da doktorun neler yapabileceği hakkında fikir sahibi olmaktadır. Yapılan estetik ameliyattan sonra çalışmanın aynısının ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür. Yapılan çalışma ortaya çıkacak olan sonuca oldukça benzeyecektir ancak kesinlikle yüzde yüz aynısı olmayacaktır. Çünkü bu kullanılan program bir bilgisayar simülasyonudur ve olabilecek değişiklikler hakkında sadece fikir vermektedir.

Rinoplasti ameliyatlarının en fazla endişe duyulan anlarından birisi ve hastaların çok sorduğu işlemlerden birisi de herhalde tampon çekilmesidir. Bir şekilde kulaktan kulağa yayılarak ameliyatın bile önüne geçen bir işlem haline dönmüştür. Rinoplasti ameliyatlarında tampon konulup konulmaması tamamen cerrahın tercihine bağlıdır. Ameliyattan sonra tampon konulması mutlak gerekli bir durum değildir. Bazı hastalarda burun delikleri içindeki boşluklara internal nazal splint denilen silikon destekler konulabilmektedir. Çoğunlukla ciddi bir septum eğriliği durumunda hastanın da durumuna göre bir veya iki gün süresince duran tamponlar uygulanabilmektedir.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği işlemi bitiminden sonra hasta kendine geldiğinde odasına alınır. Burun estetiği ameliyatı sonrasındaki kısa bir dönemde anesteziye bağlı bir miktar bulantı olabilmektedir, bu durum ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte ameliyat sonrası dönemde ağrı bir miktar olabilmektedir, olursa ilaçlarla kontrol altına alınabilir, daha çok burun bölgesinde baskı tarzı bir his duyulmaktadır. Burun ucundan hafif bir miktar sızıntı olabilmektedir, bunun için burun ucunda gazlı bez bulunur. Hastanın başı ilk gün kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde sırt üstü yatması sağlanır. Ameliyattan sonraki en rahatsız edici durumlardan bir tanesi sırt üstü yatmaktır. Bu durum özellikle yan veya yüz üstü bir şekilde uyuma alışkanlığı olan kişiler için ilk günler biraz zorlayıcı olmaktadır. Estetik operasyonun bitişinden yaklaşık üç saat kadar sonra hasta sulu gıdaları ağızdan alabilecek duruma gelir. Hasta kendine tam olarak geldikten sonra ve genel durumu iyi olduğunda ağızdan alınan ağrı kesici, antibiyotik tablet ve serum fizyolojik burun damlası yazılarak taburcu edilebilir. Eğer tampon konulmuşsa 1 veya 2 gün sonrasında çekilebilir ve antibiyotikli bir göz pomadı ile burun temizliğinin günde 1-2 defa yapılması tavsiye edilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Unsurlar...

Eğer kemik yapılara müdahale edildiyse burun üzerine alçı konulmakta ve bu atel bir hafta sonrasında alınmakta ve yerine kısa süreli bir bant uygulanmaktadır. Konulan bantlar yaklaşık bir hafta kadar kaldıktan sonra alınarak burun açık bırakılabilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrası özellikle açık renk tenli ve kolay morarma geçmişi bulunan hastalarda gözaltı ve yanak bölgesinde şişlik ve morluklar oluşabilmektedir. Ancak burun ameliyatı sonrası kullanılmaya başlanan kremlerle 3-7 günde kaybolmaktadır. Şişlikler ve morlukların ne kadar olacağı kişiden kişiye değişmektedir. Yapılan ameliyat ve tekniğe göre miktarı değişmekle birlikte kişinin yapısıyla ilgili bir durumdur.

Estetik burun ameliyatları yüz bölgesindeki diğer yapıların orantılarının düzeltilmesini içeren diğer estetik müdahaleler ( yağ enjeksiyonu, çene implantı, göz kapağı estetiği, dudak augmentasyonu gibi) ile birleştirilebilir ve daha güzel sonuçlar ortaya çıkartılabilir. Bu tip ameliyatlarda bütüncül bir yaklaşımla problemi çözmek, doğal güzelliği yakalamada çenenin yanakların, gözlerin, alın yapısının burun ile ilişkisini beraber değerlendirmek akılcı bir çözüm olacaktır. Ankara'da burun estetiği yaptırmak istiyorsanız kliniğimize bekleriz.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Rinoplasti Nedir? Nasıl Yapılır?

Burun estetiği kapalı, açık veya yarı açık yöntemle yapılabilmektedir. Kapalı ve yarı açık yöntemde deride kesi ve dikiş olmaz iyileşme süresi daha kısadır. Ancak bazı kıkırdak asimetri ve anomalilerini görmek için açık yöntem daha uygun olabilir. Açık yöntemde burun columella kısmında küçük bir kesi ve dikiş yeri olur, zamanla bu iz azalarak belirsizleşir. Açık ve kapalı ameliyat tercihi ihtiyaca göre doktor ve hasta tarafından birlikte belirlenebilir. Ayrıca dışarıda kesi ve dikiş olmadan kıkırdakların görülebildiği yarı açık yöntem de birçok cerrah tarafından kullanılmaktadır.

Burun kanadı-deliklerinin daraltılması gereken durumlarda burun kanadından bir parça çıkarılması ancak dışarıdan bir kesi ve dikişle mümkün olur. Kapalı veya açık tüm yöntemlerde kanat daraltılması ancak bu şekilde gerçekleşebilir. Ancak kalan küçük iz burun kanadının yanakla birleştiği çukur sahaya gizlenebilir ve zamanla azalarak silikleşir.

Özetle günümüzün estetik anlayışı burun estetiğinde artık doğal ve yüze yakışan bir sonucu gerektirmektedir. İleri teknoloji sayesinde burun estetiği önceden bilgisayar ile planlanabiliyor. Çağdaş ameliyat teknikleri ile komplikasyon oranı çok düşmüş ve iyileşme süresi çok kısalmıştır. Bu durum insanların tatile daha fazla zaman ayırmasını sağlamaktadır.

Ayrıca bacak estetiği ve göğüs büyütme konularınıda okumanızı tavsiye ederim.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.
ankara burun estetigi