Estetik Nedir?

“Estetik” kavramı toplumdan topluma değişik zamanlarda hep çeşitlilik arz etmiştir. Genel anlamda “estetik” demek, o toplumun o anki beğeni tarzına göre güzel ve orantılı olan demektir. Estetik cerrahi insan yüz ve vücudunda estetik olarak olumlu değişiklikler sağlamak üzere geliştirilen bilimsel bir tıp dalıdır. Estetik ameliyat ve işlemler Plastik Cerrahlar tarafından icra edilebilir.

Bu anlamda ilk akla gelen estetik burun ameliyatlarıdır. Artık günümüzde estetik burun ameliyatının planlaması önceden bilgisayarla yapılabilmekte, nasıl bir sonuç çıkacağı daha ameliyat olmadan gösterilebilmektedir.

Yüzün olduğundan daha genç ve daha güzel göstermesi için geliştirilen yöntemler; şakak germe, kaşların istenen düzeyde kaldırılması, göz kapağı kırışıklık ve torbalarının düzeltilmesi, yanak olukları, alın ve üst dudaktaki çizgilerin düzeltilmesi, dudakların dolgunlaştırılması, sarkan gıdığın düzeltilmesi, akne iz ve lekelerinin düzeltilmesi gerek cerrahi operasyonlar ve gerekse ameliyatsız yöntemler – cilt soyma (peeling), cilt kazıma (dermabrazyon) ve uygun enjeksiyon yöntemleri ile kolay ve zahmetsizce yapılabilmekte, kişinin en kısa zamanda iyileşmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca bacak estetiği ve göğüs büyütme konularınıda okumanızı tavsiye ederim.

estetik ankara merkez

Gerektiğinde kulakların arkaya yatırılarak estetik olarak daha düzgün hale getirilmesi işlemi (kepçekulak düzeltilmesi) lokal anestezi altında yapılabilir ve böylece kişinin kulaklarını saçıyla gizlemesine gerek kalmaz.

Göğüs estetiği genellikle, küçük göğüslerin (zararsız silikon) daha dolgun ve daha dik hale getirilmesi, büyük göğüslerin küçültülmesi ve göğüs sarkıklıklarının giderilmesi şeklinde özetlenebilir.

Ankara estetik

Karın sarkıklık ve doğum izlerinin, çatlakların giderilmesi karın germe ile sağlanmaktadır.

Yine karın, bel, basenler ve bacaklardaki vücut şeklini bozan fazla yağlar vakumla alınarak (liposuction) estetik vücut şekillendirmesi (liposhaping, liposculpturing) sağlanmaktadır.

Bu operasyonların çoğu artık lokal anestezi altında yapılabilmekte, hastanede yatmayı gerektirmediği için kişi yürüyerek evine gitmekte, bir kaç gün istirahatten sonra işine gücüne dönebilmektedir.

Cilde ait her türlü estetik sorunlar, örneğin lekelerin açılması, akne izlerinin giderilmesi, dövme çıkarılması, çirkin izlerin düzeltilmesi yine cerrahi ve cerrahi olmayan çeşitli estetik yöntemler kullanılarak halledilebilir.

Yağ enjeksiyonu, dolgular, cilt soyma ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri son yıllarda tercih edilen pratik yöntemlerdir.