Jinekomasti - Erkeklerde Meme Büyümesi nedir? Tedavisi Nasıldır? Ankara'da Operasyon yaptıracaklara tavsiyeler

Erkeklerde meme büyümesine jinekomasti adı verilir. Jinekomasti tek veya iki taraflı olabilir.

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun büyümesi durumudur ve cerrahi tedavisi mümkündür. Bebeklik (yenidoğan) döneminde anneden gelen hormonlar nedeniyle görülebilmesi normaldir. Erkeklerde puberte döneminde geçici olarak oluşabilmekte ve bir veya iki yıl içinde hiçbir tedaviye gerek kalmadan kaybolabilmektedir. Bu durum en sık 14 yaşlarında görülmektedir ve çoğunlukla geçicidir.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Sebepleri Nelerdir?

Bazı hastalıklar (karaciğer, tiroid hastalıkları gibi) ve kullanılan ilaçlar (digoksin, estrojen, digoksin, simetidine, marihuana, teofilin gibi) ile de beraber jinekomasti -erkeklerde meme büyümesi görülebilmektedir. Vücutta hormon salınmasına neden olan bazı kanser türlerinde de (hipofiz, testis, böbrek üstü bezleri tümörleri) jinekomasti ortaya çıkabilmektedir. Kişinin bir plastik cerrah tarafından yapılan jinekomasti muayenesi sonrası bir takım kan tahlilleri ve ultrason incelemesi gibi invaziv olmayan tanı yöntemleri kullanılarak olası altta yatan bozuklukların teşhisi mümkün olabilmektedir.

Belirgin hiçbir hastalık olmadan da jinekomasti tek başına görülebilmektedir ve hastaların büyük bir çoğunluğunda eşlik eden başka bir hastalık bulunmamaktadır. Bazı hastalarda ise meme dokusu gelişimi olmadan sadece yağ dokusu fazlalığından kaynaklı meme büyümesi görülebilmektedir.

Erkeklerde jinekomasti, sosyal yaşantıda zorluklara neden olabilmektedir. Jinekomasti rahatsızlığı bulunan kişi sosyal ortamlarda vücudunun şeklinden utanmakta, kıyafet seçiminde zorluk yaşamakta, denize veya havuza girerken, spor yaparken çevrenin bakışlarından rahatsızlık duymaktadır.

Jinekomasti-Erkeklerde-Meme-Buyumesi
Ankara Erkeklerde-Meme-Buyumesi

Jinekomasti Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Jinekomasti tedavisi memede büyümeye sebep olan dokuların yapısına ve durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Deride genişleme olmayan durumlarda sadece büyümeye neden olan dokuların uzaklaştırılması yeterli olabilmekte iken eğer deride de sarkmalar ve fazlalıklar varsa cerrahi işleme derinin fazlalıklarının çıkartılması da estetik operasyona dahil edilebilmektedir. Yapılacak olan işlemlerde oluşabilecek olan izler meme ucundaki renkli yapı ile çevre deri arasındaki bileşkede bırakılmaktadır ve iyileşme döneminden sonra bu izlerin belirginlikleri oldukça azalmaktadır.

Cerrahi jinekomasti tedavisine liposuction da dahil edilebilmektedir ve giriş yerleri çok ince ve küçük olduğu için belirgin bir iz bırakmadan yapılabilmektedir. Pseudojinekomasti olarak adlandırılan sadece yağ dokusunun artışına bağlı erkeklerde meme büyümesi durumlarında sadece liposuction yöntemi (klasik kanüller ile yapılan yağ alma işlemi veya lazer liposuction yöntemi) ile de düzeltme sağlanabilme şansı olabilmektedir. Bu durum hastanın detaylı muayenesi ve gerekirse çekilecek olan ultrason sonucuna göre planlanabilmektedir. Jinekomasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılabildiği gibi ileri düzey bozukluklarda genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

Saç ekimi ve Karın germe konulu makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederim.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir? Ankara'da Jinekomasti Ameliyatı Yaptıracaklara Tavsiyeler

Erkeklerde meme büyümesi ameliyatı öncesi hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Hasta eğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa takip eden estetik doktoru ile görüşüldükten sonra ilaçların değiştirilmesi veya kesilmesi gerekebilmektedir. Kesme işlemi kesinlikle jinekomasti ameliyatını uygulayacak hekimin bilgisi dahilinde ve önerisiyle olmalıdır. Vitamin, bitki çayları kullanılıyorsa bunların yaklaşık on gün öncesinde kesilmesinde fayda olacaktır. Genel olarak her estetik operasyon öncesinde yapılması gerektiği gibi jinekomasti ameliyatı öncesinde de sigaranın azaltılması veya daha da doğrusu kullanımının bırakılmasında fayda olacaktır. Yaklaşık bir hafta öncesinden alkol kullanımının bırakılmasında fayda olacaktır. Yapılacak cerrahiden bir gün önce veya aynı günün sabahında antibakteriyel bir sabunla duş yapılmasında fayda olacaktır. Jinekomasti ameliyatının süresi kişiden kişiye değişmektedir, size söylenmiş olan süreden biraz daha uzun veya biraz daha kısa sürebilmektedir. Eğer uçuk, ateş gibi şikayetleriniz ortaya çıkacak olursa hekiminize haber vermek doğru olacaktır.

Erkeklerde Meme Büyümesi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jinekomasti ameliyatı sonrası hastanın yaklaşık bir ay süreyle baskılı bir atlet şeklinde olan korseyi kullanması gerekmektedir. Bu atlet sayesinde estetik görünüm sağlanır ve jinekomasti ameliyatı sonrasında tedaviyi desteklemektedir. Bu korse atlet şeklinde olduğu için üzerine günlük yaşamda kullandığı kıyafetler giyilebilmektedir ve sosyal yaşamda engellemelere sebep olmamaktadır. Hasta normal koşullarda sosyal yaşantısına ameliyat sonrasında ki birkaç gün içerisinde dönebilmektedir. Ağır sporlardan, sauna, hamam kullanımı gibi aktivitelerden bir ay kadar bir süre için uzak durmakta fayda olacaktır.

Ankara'da Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Ankara'da Jinekomasti ameliyatı fiyatları kişiye uygulanacak tedaviye göre belirlenmektedir. Uygulanacak bölgenin büyüklüğü fiyat konusunda farklılık yaratmaktadır. Ayrıca seçilecek jinekomasti tedavisi yöntemleri ücretlendirmede bir diğer faktördür. Cerrahi jinekomasti ameliyatı fiyatları ile liposuctionla yapılan operasyonlarda farklı ücretlendirmeler olacaktır. Uygulama esnasında kullanılacak anestezinin kalitesi ve miktarı da jinekomasti fiyatlarını belirleyen bir diğer faktördür.