Kulak Estetiği - Kepçe Kulak Tedavisi (Otoplasti)

KEPÇE KULAK TEDAVISI NEDİR?

Kulak Estetiği nedir; Kepçe kulak düzeltilmesi ameliyatı plastik cerrahlar tarafından sık yapılan ve yüz güldürücü estetik ameliyatlardan birisidir. Kulağın kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması, kafa ile kulak arasındaki açının normalden daha büyük olması durumuna kepçe kulak veya yelken kulak adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olması veya iç kısmındaki kıkırdağın normalden büyük olması temel sebeptir.

Toplumda kepçe kulak bazen hatalı olarak büyük kulak olarak değerlendirilir. Oysa gerçek neden, kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması ve/veya kulak konkası dediğimiz dış kulak yolunun arkasındaki kıkırdak tarafından oluşturulan çukurun derin olmasıdır. Bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesi ana problemdir. Kepçe kulak durumunu düzeltmek için kulak estetiği yapılır. Bu ameliyatta kulak arkasından yapılan küçük bir kesiyle kıkırdağa ulaşılır ve özel dikişlerle arkaya doğru kıvrık olması gereken şekil verilir.

İnsanlarda anatomik olarak kulak gelişiminin büyük kısmı beş veya altı yaşa kadar tamamlanmaktadır. İdeal olarak çocuk okula başlamadan kulak estetiği ameliyatını yapmak uygundur. Ameliyatın küçük yaşlarda yapılması, ilerleyen yaşlarda özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önler. Ancak küçük yaşta yapılacak olur ise kulak estetiği ameliyatının genel anestezi altında yapılması gerekecektir. Kulak estetiği ameliyatının daha ileri yaşlarda da yapılması mümkündür. Bu durumda ameliyat lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı her yaşta yapılabilen bir ameliyattır.

Ankara kulak estetigi

Kepçe Kulak Tedavisi Hakkında Bilgiler (Devamı)

Kulak estetiği (otoplasti) ameliyatı ile ilgili günümüze kadar çok değişik teknikler uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Halen de her cerrah farklı metodlar uygulamaktadır. Her plastik cerrahın kendine göre daha rahat uygulayabildiği veya alışık olduğu bir kulak estetiği ameliyatı şekli olabilmektedir. Örneğin bazı metodlarda kulak ön tarafından kesi yapılmakta ve çok hafif bir iz gizlenebilecek bir alanda kalmaktadır. Bazı metodlarda da ameliyat, kulağın arkasından görünmeyen bir alandan da girilerek yapılabilmektedir. Böylece iz kulak arkasında saklanabilmektedir. Kısaca söylemek gerekirse mümkün olduğunca ameliyat ile elde edilmiş bir görüntü oluşturmadan doğala yakın sonuçlar hedeflenmektedir.

Ana prensip olarak kepçe kulak düzeltme ameliyatında kulak kepçesinde Y şeklinde kıvrım oluşturularak (antiheliks olarak adlandırılan yapı), kulak ile kafanın oluşturduğu açı normal sınırlara gelecek şekilde kulak arkaya doğru tespit edilir. Kulak estetiği ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı ile pansuman uygulanır. Bir veya iki gün sonra hasta pansumana çağrılır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Bu ağrı, ağrı kesici ilaç ile rahatlıkla kontrol edilebilir. Sargı açıldıktan sonra iki veya üç hafta süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da bayanların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Saç bandı ne gevşek ne de çok sıkı olmalıdır.

Ameliyat sonrasında bir hafta kadar süre ile kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir. Kepçe kulak düzeltme ameliyatları plastik cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlar içerisinde gerek belirgin iz kalmaması, gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ve tercih edilen ameliyatlardan birisidir.

Bebeklerde görülen kepçe kulak durumunda erken dönemde çocuğun kulağına özel olarak hazırlanmış baskılı kalıplarla şekil verilmesi işlemi kulak şeklinin düzeltilmesinde faydalı olabilecek işlemlerdendir. Bu işlemin faydalı olabilmesi için anneden gelen östrojen hormonunun bebekte en fazla olduğu dönemler, yani özellikle ilk 6 hafta çok değerlidir. Anneden gelen östrojen hormonu kulak kıkırdağının daha yumuşak olmasını ve kolay şekil alabilmesini sağlamaktadır.

Ayrıca göğüs büyütme ve göğüs dikleştirme ile burun estetiğikonularını okumanızıda tavsiye ederim.