Skar Revizyonu - Yara İzi Tedavisi

Ankara yara-izi-tedavisi

Skar revizyonu-Yara İzi Tedavisi nedir ?

Skar revizyonu vücutta oluşmuş olan bir izin daha az belirgin bir iz haline getirilmesi işlemidir. Çağımızda vücutta olan bir izin tamamen silinmesi, yok edilmesi maalesef mümkün değildir. Ancak var olan izin büyüklüğünde azalma sağlanabilir, şekli değiştirilebilir veya daha az görünen bir yere gizlenebilir. Bu yüzden skar revizyonu ameliyatı düşünen hastanın beklentisi tatminkar bir sonuç elde edilebilmesi için çok önemlidir. Eğer kişi var olan izin tamamen yok olmasını istiyor ise en baştan bu ameliyat ile beklentilerinin karşılanamayacağını söyleyerek, işlemden vazgeçmesini tavsiye etmek daha doğru olacaktır.

Skar revizyonunda- Yara İzi Tedavisi uygulanan yöntemler nelerdir ?

Vücuttaki izin bulunduğu bölgeye, şekline, ne kadar zamandır bulunduğuna ve özelliğine göre çeşitli teknikler uygulanabilmektedir. Bazı vücut bölgelerindeki izler ameliyat edilse bile bir süre geçtikten sonra eski haline yakın bir görünüm alır. Örneğin keloid dediğimiz skar ( iz ) türünde ameliyat sonrası tekrarlama oranı çok yüksektir. Cerrahiden sonra da bölgesel olarak değişmekle birlikte çok yüksek oranda nüks gelişebilmektedir. Cerrahi yapıldıktan sonra uygulanan tedavilerle bu oran azaltılsa bile bu hasta grubu da ameliyat olmadan önce ciddi şekilde düşünmelidirler.

Skar revizyonu-Yara Izi Tedavisi tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

İzlerin cerrahi düzeltilmesi sonrası üç ile altı ay arasında ameliyat bölgesinde zamanla azalan bir kırmızılık / kızarıklık olur. Bu süre sonunda skar cilt rengini alır. Ameliyattan 10 gün sonra silikon jel, silikon tabaka, baskılı elbise veya kremler iyileşmeye yardıcı yöntemler olarak kullanılabilmektedir. Özellikle ilk 6 aylık dönemde yani işlem yapılan yerde kızarıklıkların olduğu dönemde mutlak güneşten korunmak gerekmektedir.

Cerrahi dışında vücuttaki izlerin tedavisinde lazer uygulamaları da oluşmuş olan yara izlerinin (skar revizyonu) durumuna bağlı olarak kullanılabilecek yöntemlerin arasındadır.

DERMABRAZYON NEDİR ? YARA, AKNE IZI TEDAVISI

Vücuttaki veya yüzdeki çukur şeklinde iyileşmiş izlerin( akne izleri gibi) tedavisi için denenmiş farklı yöntemler olsa da en etkili çözümlerden biri de dermabrazyondur. Bu işlem özel uçlarla ve tercihen elmas uç ile yapıldığında izlerin düzeltilmesi için gerçekten çok etkilidir. Dermabrazyonu özel uçlarla yapılan bir düzleştirici gibi düşünebilirsiniz. Bu şekilde cilt yüzeyi mekanik olarak düzlenir ve izler gözle görülür şekilde azalır. Bazen daha iyi bir sonuç almak için bu işlem bir süre sonra tekrarlanır.

DERMABRAZYON NASIL UYGULANIR ?

Dermabrazyon işlemi yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir. Dermabrazyon ile elde edilen sonuç kalıcıdır, iyileşme sonrasında eski çukurluklar geri gelmez. Genel bir bilgi olarak bu işlem sadece güneşin etkisiz olduğu zamanlarda yapılabilir (sonbahar, kış mevsiminde) ancak planlanan işlemden bir ay önce bazı kremleri kullanmak gerekebilir.

DERMABRAZYON UYGULAMASI ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ?

Daha önce yüzünüze uygulanan bir tedavi varsa (peeling, lazer, ilaç vb) lütfen doktorunuza bildirin, tedavi şeklinde ve zamanlamasında ayarlama yapmak gerektirebilir.

Ayrıca dikkatinizi çekebilir: Kol Estetiği ve Bacak Estetiği