DOLGU UYGULAMALARI NİÇİN YAPILIR ?

İnsan vücudunda yaşlanmayla birlikte oluşan kırışıklık ve istenmeyen çizgilerden kurtulmak, yüzde bazı bölgeleri biçimlendirmek veya eski haline kavuşmasını sağlayabilmek için yapılan tıbbi yöntemlerden birisi dolgu uygulamalarıdır.

DOLGU UYGULAMASI YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

Uygulanan dolgu maddeleri kalıcı veya geçici olabilmektedir. Kalıcı olarak uygulanan dolguların en sık kullanılanı kişinin kendi vücut yağıdır. Yağ dışında kalıcı olarak kullanılan materyaller günümüzde yerini eriyebilen dolgu materyallerine bırakmaktadır. Yağ enjeksiyonu işleminin sonuçları tatmin edici olmasına rağmen cerrahi bir işlem gerektirmesi ve zaman alması nedeniyle daha pratik ve kısa sürede sonuç alınabilen yöntemleri tercih edenlerin sayısı daha fazla olmaktadır. Bu yöntemlerden birisi dolgu uygulamasıdır. Dolgu için kullanılan preparatların içerisinde birçok ürün olabilir. Günümüzde dünyada en çok uygulanan ve güvenilirliği kanıtlanmış olan hyaluronik asit içerikli dolgulardır. Bahsedilen hyaluronik asit, özellikle bebeklik döneminde insanda çok yoğun olarak bulunan, yaşlandıkça azalan bir maddedir. Hyaluronik asit dolgu uygulaması ile birlikte vücutta azalmış olan bir madde yerine konmaktadır. Kullanılan ürünler bakteriyel fermantasyon ile elde edilmektedir. Bunun anlamı sığır, domuz gibi hayvansal kaynaklı ürünler değildir.

DOLGU UYGULAMASI HANGİ BÖLGELERE UYGULANABİLİR ?

Dolgu maddeleri daha genç, canlı, çekici ve orantılı bir vücut için ihtiyaç görülen her bölgeye uygulanabilir.
- Nazolabial çizgiler (burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler),
- Dudak,
- Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler (marionette çizgileri),
- Dudak üstündeki ince çizgiler (perioral çizgiler),
- Derin alın çizgileri,
- Kaş arası derin çizgiler,
- Derin sivilce ve yara izleri,
- Elmacık kemiği, yanak ve çene,
- Boyun ve dekolte çizgileri,
- Eller başlıca kullanım alanlarıdır.

DOLGU UYGULAMALARI NASIL YAPILIR ?

Uygulama öncesi cilde uygulanan lokal anestezik kremler ile uygulama yapılacak alanda kısmi hissizlik sağlandıktan sonra işlem yapılabilmektedir. Uygulama 5-10 dk. sürmekte ve kişi uygulama sonrasında günlük hayatına kaldığı yerden devam etmektedir. Hyaluronik asitin uygulanan form ve bölgeye göre 6 ay – 18 ay arasında dayanabilen tipleri vardır. Bu süre içinde enzimatik olarak vücuttan kaybolurlar.

Dudaklara Dolgu Ne Oranda Yapılmalı?

Dudak kalınlaştırma için çoğu zaman doğal bir dolgunluk tercih edilir. Hafif-orta kalınlaştırma ile hemen her zaman doğal bir sonuç elde etmek mümkündür.

Dolgu Yaptırmak İçin Hangisi Kullanılmalı?

Dudak dolgunlaştırma amacıyla yağ enjeksiyonu tercih edilen bir yöntemdir. Kendi yağı olduğu için alerji vb yan etkisi yoktur.

Yağ enjeksiyonu yöntemiyle yapılan dudak kalınlaştırma işlemi hastane ortamında gerçekleştirilebilir ve hasta için kolay operasyonlardandır ancak dudağın belki birkaç gün-hafta şiş kalabileceğini söylemeliyim. Bilindiği gibi dudak dokusu en çabuk şişen dokulardandır. Ancak sonuçta dolguya göre çok avantajlı olduğu için bu geçici şişlikler çabuk unutulur.

YAĞ GREFTİ TEDAVİSİ NEDİR ?

Yüz bölgesinde ince çizgilenme ve kırışıklıkların dışında yumuşak dokuda volüm kayıpları da oluşmaktadır. Bu volüm kayıplarının yerine konulmasında kullanılabilecek yöntemlerden birisi de yağ enjeksiyonlarıdır. Yağ grefti prosedürü kişinin vücudunda ihtiyaç duymadığı bir alandan kendi yağ dokusun alınıp, ihtiyaç duyduğu bir bölgesine transferine dayanmaktadır. Çoğunlukla hastanın karın, uyluk veya kalça bölgesinden alınan yağ dokuları yüz bölgesinde volüm kaybı olan ve volüm arttırılması gereken alanlara enjekte edilmektedir.

YAĞ ENJEKSİYONU NASIL UYGULANIR ?

Yağ grefti işlemi düzeltilmesi planlanan alanların miktarına bağlı değişmekle birlikte yaklaşık olarak bir veya iki saat arasında değişen sürelerde gerçekleştirilebilmektedir.

YAĞ GREFTİ YAN ETKİLERİ NELERDİR ?

Bu işlemin en sık karşılaşılan istenmeyen sonuçları morluk, şişlik ve enjeksiyon yapılan bölgelerdeki basit ağrı kesici ilaçlarla azaltılabilen rahatsızlıklardır.

YAĞ ENJEKSİYONU HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR ?

Yağ grefti uygulaması yüz dışında, vücut kontüründe volüm kaybıyla beraber olan farklı bölgelerde de kullanılabilmektedir.

Ayrıca göğüs küçültme ve göğüs dikleştirme konularını okumanızı tavsiye ederim.