Liposuction Nedir - Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadardır?

Ankara liposuction

Liposuction nedir ?

Liposuction; Tüm dünya genelinde en geçerli ve en çok uygulanan vücut şekillendirme yöntemlerinden biri olan liposuctionda belirli bölgelerde fazla depolanmış olan yağ fazlalıklarının giderilmesi yapılabilmektedir. Gerçekten de bazı insanlar da katı diyetler ve yapılan düzenli aktif spor aktivitelerine rağmen vücudun belli bölgelerinde bulunan yağların giderilmesi mümkün olamamaktadır. Liposuction bu diyet ve spor aktiviteye rağmen giderilemeyen lokalize yağ kümelerinin vakumla alınması ve vücuttan uzaklaştırılması işlemidir.

Liposuction ile Selülit Tedavisi Mümkün müdür?

Liposuction, selülit tedavisinde de kullanılmaktadır. Hem erkek hem de bayanlarda görülen selülit genel bir sorun olarak görülmektedir. Fakat Liposuction ile selülit tedavisi mümkündür. Bu yöntemde düzeltilecek bölgeye önce bunun için dizayn edilmiş bir pompayla ilaçlı bir sıvı verilmektedir ve daha sonra özel kanüllerle ve uygun basınçlı bir cihazla yağlar kolayca çekilebilmektedir. Yağ emilecek bölgelere sıvı verilmesi sayesinde damar sinir yapıları (sıvının mekanik etkisinden dolayı) kenara çekilmekte ve bu yapılar zedelenmeden yağlar kolayca çekilebilmektedir. Hastada kan taşıyan damarlarda zedelenme minimal düzeyde olduğu için şişlik ve morluk da minimumda kalmaktadır. Hesaplanmış bir şekilde verilen sıvılar da liposuction sonrası görülebilecek sıvı eksikliğine bağlı istenmeyen durumları da önleyebilmektedir.

Liposuction tedavisi hangi bölgelere uygulanabilir ?

Liposuction estetik cerrahi prosedürler için oldukça popüler bir uygulamadır ve vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanabilmektedir. Bu bölgeler sıralanacak olursa;
- Karın
- Sırt
- Bacaklar
- Kalça
- Üst kollar
- Yüz
- Çene altı
- Boyun
olarak kabaca sıralanabilir.

Dikkat edilmesi gerekenliposuction kilo kaybetmek için veya zayıflamak için yapılan bir işlem değil daha çok vücut kontüründe diyet ve spora rağmen düzeltilemeyen bölgesel yag fazlalıklarının düzeltilip, estetik açıdan daha düzgün bir şekle dönüştürülmeye çalışılması işlemidir. Liposuction yaptırarak kilolardan kurtulmak amaç olmamalıdır, doğru da değildir, kilolardan kurtulmanın en sağlıklı yolu bir diyetisyen eşliğinde diyet yapmak ve düzenli spor yapmaktır.

Yağ Aldırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Liposuction tedavisi nasıl yapılır ?

Liposuction işlemi uygulanacak bölgelerin miktarına ve kişinin genel sağlık durumuna bağlı olarak genel anestezi veya bölgesel anestezi ile yapılabilmektedir. Lokal yapılan işlemler sonrası genellikle aynı gün hastaneden taburculuk gerçekleştirilebilmektedir. Genel anestezi ile yapılan liposuction işleminden sonra ise çoğunlukla bir gün sonra taburculuk işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Liposuction işleminde çok ince özel kanüller kullanılabilmektedir. Bu ince kanüller dalgalanma ve çukurluk gibi problemlerin görülmesi ihtimalini azaltmak içindir. Liposuction yapılmadan önce estetik doktoru tarafından yapılan muayeneler ile deri tonusunun değerlendirilmesi gereklidir. Kişinin deri tonusunun (sıkılığı) az olduğu durumlarda (örneğin birkaç doğum yapmış veya sık kilo alıp vermiş veya çok yaşlı hastalarda) derinin toparlama kabiliyeti değerlendirildikten sonra daha çok deri çıkarma işlemleri içeren cerrahi işlemler(örneğin karın germe vb) tercih edilebilmektedir. Ancak deri elastikiyeti iyi olan genç-orta yaşlı sağlıklı hastalar liposuction için ideal aday olabilmektedir.

Liposuction işleminde klasik kanüller ile mekanik vakumlu yağ emilmesi işlemi yapılabildiği gibi, ultrasound veya lazer kullanılarak eritilen yağların emildiği prosedürlerle de işlem plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Her bir uygulamanın kendine göre avantajlı ve dezavantajlı tarafları mevcut olup her hasta içinde kişiye özel işlemler gerekebileceğini akılda tutmakta fayda vardır. Yapılabilecek uygulamaların detayları için plastik cerrahınızdan daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

liposuction-ankara
ankara-liposuction

Liposuction tedavisi sonrası oluşan etkiler nelerdir ?

Liposuction işlemi sonrası hastalarda ilk başlarda bir miktar morluk ve şişlik (verilen sıvı ve işleme bağlı) oluşmaktadır. Bunlar geçici değişikliklerdir ve bazı ilaçlar kullanılarak bu istenmeyen durumların daha çabuk düzeltilebilmesi sağlanabilmektedir. Ağrı olur ise basit ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol edilebilmektedir. Belli bir süre boyunca vücutta liposuction yapılan bölgeleri saran baskılı korse giyilerek iyileşmeye destek sağlanıp daha düzgün sonuçlar alınması sağlanabilmektedir. Birçok hasta yaklaşık bir haftalık bir toparlanma süresini takiben normal yaşamlarına dönebilmektedir, liposuction yapılan bölgelerin miktarına bağlı olarak daha kısa sürede de toparlanma gerçekleşebilmektedir. Cerrahın onayı sonrası yapılacak olan egzersizlerle de en uygun sonucun daha uzun süre korunması mümkün olabilecektir.

Liposuction fiyatları neye göre belirlenir ?

Liposuction tedavisi fiyatlarının belirlenmesi için bazı etkenler bulunmaktadır. Bu etkenlerden başlıcaları Liposuction tedavisinin hangi bölgeye uygulanacak olmasıdır. Örneğin bacak bölgesine uygulacak liposuction tedavisi fiyatları ile kol altı bölgesine uygulanacak liposuction fiyatları aynı olmayacaktır. Uygulanacak bölgenin büyüklüğü arttıkça fiyatlandırmada da artış olacaktır. Uygulamada kullanılacak olan anestezi miktarı ve kalitesi liposuction fiyatlarını belirleyen bir diğer faktördür. Yapılacak olan tedavi hakkında ve liposuction tedavisi fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak için doktorunuz ile tedavi öncesi görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

Eğer estetikle ilgileniyorsanız Göğüs Büyütme, Burun Estetiği ve Yüz Estetiği yazılarımızı okuyabilirsiniz.