Göğüs Küçültme nedir? Nasıl Yapılır? - Ankara'da Göğüs Küçültmek İsteyenler için Tavsiyeler

ankara gogus kucultme

Meme - Göğüs küçültme ameliyatı, normalden büyük, sarkık memelerin küçültülmesi ve vücut yapısı ile orantılı olacak şekilde daha doğal bir görünüm kazanması için yapılan estetik ameliyatıdır. Ankara'da göğüs küçültme hakkında sorularınız için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Meme yapısının normalden daha büyük ve ağır olması kadınlarda çeşitli problemlerin oluşmasında da zemin hazırlamaktadır. Göğüslerin normalden büyük ve ağır yapıda olması, ilk fark edilen olarak görüntü açısından kadınlarda bir sıkıntıya sebep olmaktadır. Göğüs küçültme bu sorunlara bir nevi çözüm aramak içindir.

Mevcut ağırlık fazlalığı kişinin boyun, sırt ve omur bölgesinde deformasyonlara ve fıtıklaşmalara, buna bağlı olarak da ağrılara neden olabilmektedir. İlerleyen zaman ile birlikte aynı ağırlığın yıllarca devam etmesi veya belirgin göğüslerin saklanmaya çalışılması normal duruş pozisyonunun bozulmasına ve kamburlaşmaya yol açabilmektedir. Mevcut ağırlık sütyen askılarının omuz üzerinde derin izler bırakacak şekilde oturmasına ve omuzlarda belirgin çukurlaşmalar oluşmasına sebep olabilmektedir. Memelerin karın cildiyle temas eden alt yüzeyinin aşırı terlemesiyle ciltte reaksiyonlar oluşabilmekte ve hatta mantar enfeksiyonlarına sebep olabilmekte ve cilt renginde kalıcı koyulaşmalara sebep olabilmektedir. Yine memenin ağırlığı ve büyüklüğü spor yaparken zorluklara ve buna bağlı hareketsiz bir yaşama neden olabilmektedir.

Bazı kişilerde memelerin büyüklüğünden utanarak gizleme çabaları, kıyafet seçiminde yaşanılan sıkıntılar, tercih ettiği kıyafetleri giyememek gibi sosyal problemler bir araya geldiğinde depresyona varan psikolojik problemler görülmektedir. Göğüs küçültme ameliyatı sayesinde estetik bir görünüm sağlanır ve bu gibi sorunlar yaşanmaz.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Göğüs küçültme ameliyatının gerçekleştirilmesinde sağlık durumu uygun olduğu sürece üst yaş sınırı yoktur fakat alt sınır olarak 18 yaş söylenebilir. Bu alt yaş sınırının sebebi ise meme gelişiminin belli bir noktaya gelmesinin beklenmesi ve kişinin yapılacak ameliyatı psikolojik olarak kaldırabilecek bir gelişimi tamamlamış olması içindir.

Meme Küçültme - Göğüs Küçültme ameliyatı yöntemleri nelerdir?

Göğüs küçültme ameliyatı için cerrahi dışında alternatif bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Meme büyüklüğünün aşırı olmadığı ve toparlanma kabiliyeti yüksek cilt kalitesi iyi olan kısıtlı bir hasta grubunda liposuction uygulaması yapılabilmektedir. Günümüzde çok fazla sayıda estetik meme küçültme ameliyatı teknikleri ve bu tekniklerin modifiye edilmiş şekilleri tanımlanmıştır. Günümüze kadar geliştirilen çok sayıdaki teknik, elenerek günümüzde belli başlı bazı teknikler daha çok kullanılır hale gelmiştir.

Kullanılan tekniklerdeki ana amaç meme dokusunu üç boyutlu planda doğala yakın bir görünümde küçültürken cerrahiye ait izlerinde mümkün olduğunca kısıtlı bir alanda kalmasını sağlayarak göğüs estetigini korumaktır. Aynı zamanda erken dönemde elde edilecek güzel sonuçların, orta ve uzun vade de mümkün olduğunca kalıcı olması hedeflenir. Hangi hastada hangi tekniğin uygulanacağına memenin büyüklüğü, meme küçültme miktarı ile hastanın beklentileri de dikkate alınarak karar verilmektedir. Ankara'da göğüs küçültme konusunda detaylı bilgi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Göğüs Küçültme - Meme Küçültme ameliyatı nasıl yapılır ?

genel anestezi altında yapılan bir estetik ameliyattır. Meme ucunun yeri cerrahi sırasında olması gereken yüksekliğe taşınmaktadır ve bu esnada fazla miktarda bulunan meme dokusu, yağ dokusu ve cilt fazlalıkları çıkarılmaktadır. Ameliyattan sonra her cerrahi müdahaleden sonra görülebilecek olan kanama, yara yeri enfeksiyonu, dikişlerde ayrılma, doku kaybı gibi komplikasyonlar çok nadir de olsa görülebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde, her estetik ameliyat da olduğu gibi bazı hazırlık ve önlemlerin alınması gerekmektedir. Sigara içen hastaların sigarayı bir ay kadar öncesinden bırakması veya en azından azaltması gerekmektedir. Diabet, hipertansiyon, kalp, astım gibi kronik hastalığı olan, ilaç kullanan hastaların tedavilerinin düzenlenerek hastalıklarının stabil hale getirilmesi gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaç (aspirin, kumadin gibi) kullanan hastaların tedavilerinin ameliyat öncesi takip eden doktor tarafından değerlendirildikten sonra ayarlanması gerekmektedir.

Göğüs Küçültme Operasyonu ve EmzirmeGöğüs küçültme ameliyatlarında uygun cerrahi teknikler kullanılarak hastaların çoğunda emzirme fonksiyonları korunabilmektedir. Ama normalde hiç meme ameliyatı olmamış kadınlarda da süt verememe durumu ile karşılaşılabileceğini de göz ardı etmemek gerekir. Meme küçültme ameliyatına özgü olarak cerrahi sonrası meme başı duyu bozuklukları görülebilmesi olasıdır. Ameliyattan sonra meme başı duyusu azalabilmekte ya da artabilmektedir. Bu durum büyük oranda geçicidir ve altı ay veya bir yıl içinde normale dönmektedir.

Meme küçültme ameliyatı öncesi, ameliyatın en önemli aşamalarından biridir ve doktorla beraber hastanın yeterli zaman ayırıp yapılabilecekler hakkında detaylı konuşması gerekmektedir. Planlamada meme başı bulunduğu yerden vücut için ideal, olması gereken yukarıdaki yeni yerine taşınması için gerekli ölçümler yapılır. Memedeki fazla deri, meme dokusu ve yağ doku fazlalıklarının çıkartılması planlanan kısımlar işaretlenir. Bu fazlalıklar çoğunlukla memenin alt kısmında bulunan sarkmış olan kısımdadır. Fazlalıklar çıkartıldıktan sonra kalan dokular anatomiye uygun olarak toparlanarak memeye dik ve naturel bir görünüm verilir.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Göğüs Küçültme Operasyonu Süresi Ne Kadardır?Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır ve ortalama üç ile 4 saat arası sürer. Ameliyat sonrasında memelerde sıvı birikimini engellemek için sigorta görevi gören birer adet negatif basınçlı dren konulmaktadır ama bazı durumlarda drenlere ihtiyaç olmayabilmektedir. Hastanede yaklaşık bir gün kalınır ve taburcu edilirken drenler çekilir. Ameliyattan sonra ikinci gün banyo yapılabilir ve aynı gün pansumanlar yenilenir. Dikişler kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için ve deri altında olduğu için alınması gerekmemektedir. Uygun bir sütyen yaklaşık bir buçuk ay kadar kullanılır. Bir hafta sonra ağır bir iş değilse iş hayatına ve sosyal yaşantıya dönmek mümkün olmaktadır. İki hafta sonra hafif sporlar, iki ay sonra ağır sporlar yapılabilmektedir. Ameliyat ile ilgili linkine tıklayarak ilgili videoları izleyebilirsiniz.

Göğüs- Meme Küçültme Operasyonu Sonrasında İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatlarında kullanılan tekniğe göre temel olarak iki şekilde iz kalabilir. Birincisi ters T skar olarak adlandırılır. Ters T şeklindeki skar meme başı, meme başından meme altına doğru uzanan ve meme altında yer alan bir iz olur. Diğer bir yöntemde vertikal skar olarak adlandırılır. Vertikal skarda da meme başı ve meme başından meme altına uzanım gösteren bir iz olur. Bu izler zamanla silikleşme eğilimindedir ve silikleşmesi için silikon bantlar kullanılabilir.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Meme- Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrasında bir Sorun Olur mu?

Meme küçültme ve meme büyütme ameliyatlarında sütyen ölçülerinde değişiklik cup size (A-B-C-D-DD gibi)da olmaktadır, sırt ölçüsü olan değerlerde bir değişiklik eğer liposuction gibi bir işlem cerrahiye eklenmedi ise olmamaktadır.

Doğum yapma ihtimali olan kadınlarda emzirmeyi bozmayacak ameliyat teknikleri tercih edilmektedir ve cerrahi sonrası yüksek oranda emzirme ile ilgili bir problem yaşanmamaktadır. Ancak meme küçültme ameliyatı düşünmekte olan her hastanın, ameliyat öncesinde bu durumun kesin olmadığını bilmesi gerekmektedir.

Meme- göğüs küçültme ameliyatı sonrasında meme altında öncesinde görülen deri problemlerinin çoğu düzelmekte ve kişi vücuduna daha fazla yakışan ve istediği kıyafetleri giyebilmektedir. Boyun bölgesine binen ağırlığın azalmasına bağlı olarak ve duruş bozukluklarının azalması sonrası bu durumdan kaynaklanan ağrılarda azalma görülebilmektedir. Birey tüm bunların sonucunda daha aktif bir hayata ulaşmakta, özgüveni artmakta ve psikolojik olarak daha stabil bir hal alabilmektedir.

Meme Ameliyatından Sonra Aşırı Kilo Almak Sorun Olur mu?Meme küçültme ameliyatında memelerden deri, meme dokusu ve yağ dokusunun bir kısmı çıkartılmaktadır. Fakat meme ameliyatı sonrasında aşırı kilo alınması durumunda, tekrar gebelik durumunda meme dokusunun yapısında yeniden değişiklikler oluşabilmekte ve cerrahi ile elde edilmiş olan görünümde bozulmalar ile karşılaşılabilmektedir. Yapılmış olan cerrahi yaşlanma sürecinin önüne geçmediği için elde edilen sonuç tabidir ki limitsiz süreli etkili değildir.

Aşırı kilo problemi olan ve kilo vermeyi planlayan kişilerin kilo probleminin düzelmesi sonrası cerrahiyi planlamaları daha mantıklı olacaktır. Çünkü kilo verdikten sonra göğüsler bir miktar küçülecektir ve kilo vermeden önce ameliyat olup kilo verilirse memeler ideal büyüklüğünden daha küçük ve sarkık bir hal alabilir. Meme küçültme operasyonu için uygun mevsimsel bir dönem aranmaz. İş hayatında ve sosyal yaşamda kendisine zaman ayırabildiği her dönemde olabilir.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.

Meme- Göğüs Küçültme Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir ?

Göğüs küçültme ameliyatı fiyatlarını belirleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Ameliyatın ne derece büyüklükte gerçekleşeceği ve seçilecek tedavi yöntemi meme ameliyatı fiyatını belirlenmesinde en büyük etkendir. Ayrıca uygulamanın yapılacağı kliniğin kalitesi ve operasyon esnasında kullanılan anestezinin marka ve miktarı meme küçültme operasyonu fiyatlarını belirleyen bir diğer faktördür.

Göğüs büyütme ameliyatı fiyatları kişiye göre değişmektedir. Meme büyütme ameliyatı fiyatı konusunda sabit bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Estetik doktorunun yapacağı kontrol sonrası hastanın istekleri doğrultusunda fiyat belirlenmektedir. Ankara'da göğüs büyütme fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız kliniğimize gelerek estetik doktorumuzla görüşerek kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Ayrıca göğüs büyütme ve göğüs dikleştirme konularını okumanızıda tavsiye ederim.

İçindekiler kısmına dönmek için tıklayınız.