Dudak Estetiği nedir? Nasıl yapılır? Zararı Var mıdır? Fiyatları ne kadardır?

Dudak estetiği; İnce dudakları bulunan veya zaman içinde farklı sebeplerle deforme olmuş dudakların yapılan estetik operasyonla düzeltilmesi işlemidir. Dudak kalınlaştırmanın mutlaka abartılı olması gerekmiyor. Hafif-orta kalınlaştırma ile her zaman doğal bir sonuç elde etmek mümkündür.

Dudak Estetiği için Uygulanan Dudak Kalınlaştırmada Günümüzde En Çok Kullanılan Yöntemler:

1) Yabancı dolgu maddeleri- Silikon enjeksiyonu zararları nedeniyle dudak estetiğinde yasaklanmış olup estetik doktorları tarafından yapılmamaktadır. Hyaluronik asit geçici olarak dudak kenarlarını daha belirginleştirmek için kullanılır, 4-6 ayda bir tekrarlanır. Bu tür dolguların daha kalıcı olanları (birkaç sene) da vardır. Tamamen kalıcı olan ve küçük bir lokal müdahale ile yerleştirilen implantlar da kullanılmaktadır.

2.) Kendi dokusu ile dudak dolgunlaştırma- Yağ enjeksiyonu bu amaçla çok tercih edilir. Alerji vb yan etkisi yoktur. 3-6 ay içinde birkaç kez tekrarlanırsa daha kalıcı sonuçlar elde edilir. Yağ dışında dermis dokusunun küçük bir lokal operasyonla dudak içine konması da işe yarayabilir. Bu amaçla eski bir ameliyat izi (apandisit, sezaryen vb) çıkarılarak hem iz düzeltilmiş olur hem de bu izin dermis dokusu ile dudak kalınlaştırılır.

3) Dudak içinden doku flepleri- Özellikle genç kadınlarda ve çok kalın dudak talebi olanlarda yağ enjeksiyonu ile birlikte kombine yapılabilir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir, eriyebilen dikişler tamamen içeride kalır.

Ankara dudak-estetigi

İyileşme Süresi

İyileşme Süresi: Yağ enjeksiyonu ve dudak içinden fleple yapılan dudak kalınlastırma işlemleri lokal anestezi ile yapılan ve hasta için kolay operasyonlardandır ancak iyileşme süresi diğer estetik operasyonlardan kısa değildir.

Dudağın en az bir hafta şiş kalabileceği bilinmelidir. Bilindiği gibi dudak dokusu en çabuk şişen dokulardandır. Bu durumda en iyisi dudak kalınlastırmayı başka bir estetik ameliyatla aynı anda yapmaktır (örneğin estetik burun ve dudak kalınlastırma). Böylece iki operasyonun iyileşme süresi aynı anda gerçekleşir.

Ayrıca göğüs büyütme ve göğüs dikleştirme konularını okumanızı tavsiye ederim.