İçindekiler ankara-gogus-diklestirme

Göğüs Dikleştirme - Meme Dikleştirme - Ankara'da Meme Dikleştirme Yaptırmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı, sarkık memelerin vücut yapısı ile orantılı olacak şekilde daha doğal bir görünüm kazanması için yapılan meme ameliyatıdır. Ayrıca her iki memenin farklı boyutta olduğu durumlarda da bu ameliyat yapılabilir. Meme dikleştirme ameliyat tekniklerinde ki ana amaç meme dokusunu üç boyutlu planda doğala yakın bir görünümde dikleştirme işlemini gerçekleştirirken, cerrahiye ait izlerinde mümkün olduğunca kısıtlı bir alanda kalmasını sağlamaktır.

Aynı zamanda erken dönemde elde edilecek güzel sonuçların, orta ve uzun vade de mümkün olduğunca kalıcı olması hedeflenir. Hangi hastada hangi tekniğin uygulanacağına memenin büyüklüğü, meme dokusu ve derisinin yapısı ve hastanın beklentileri de dikkate alınarak karar verilmektedir.

Göğüs dikleştirme operasyonu ortalama 3 ile 4 saatlik bir işlemdir. Meme ucunun pozisyonuna, meme sarkma seviyesine, memedeki renkli kısmın boyutuna, hastanın sahip olduğu cilt tipi ve fazla deri miktarı gibi etmenlere göre farklılık arz edebilir.

Meme Sarkmasının Nedenleri

Öncelikle meme dikleştirme ameliyatı 18 yaşını doldurmuş her yaştan meme sarkması olan her hastaya yapılarak meme toparlaması sağlanır ve sarkık meme sorunu ortadan kaldırılabilir.

Peki meme sarkması neden olur? Genellikle yaşlanma, gebelik ve gebelik sayısı, bebek emzirme, kiloda aşırı azalış veya artış, yerçekiminin etkisi, genetik faktörler, göğüslerin büyük olması gibi faktörler meme sarkmasının başlıca nedenleridir.

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatı yaptırabilir?

Sağlık açısından bir problemi olmayan hekim tarafından detaylı olarak muayene edilmiş ve sonrasında herhangi bir sağlık sorunu olmadığı anlaşılan 18 yaşından büyük, gebelik ve emzirme dönemi, yaşlanma veya çeşitli sebeplere bağlı olarak göğüslerinde sarkma ve kırışıklık oluşan kişiler ve meme dikleştirme ameliyatına karar vermiş kişilere yapılabilmektedir.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Estetik Cerrahı ile Görüşme

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi ameliyatın en önemli aşamalarından birisi doktorla beraber hastanın yeterli zaman ayırıp yapılabilecekler hakkında detaylı konuşmasını gerektirmektedir. Planlamada meme başı bulunduğu yerden vücut için ideal, olması gereken yukarıdaki yeni yerine taşınması için gerekli ölçümler yapılır.

Ölçüm neticesinde memedeki fazla deri, meme dokusu ve yağ doku fazlalıklarının çıkartılması planlanan kısımlar işaretlenir. Fazlalıklar çıkartıldıktan sonra kalan dokular anatomiye uygun olarak toparlanarak memeye dik ve doğal bir görünüm verilir. Kalan doku şekillendirme için yetersiz ise silikon meme protez kullanılarak göğüs dikleştirmeye katkı sağlanabilmektedir.

Ankara'da göğüs dikleştirme ile ilgili sorunlarınız için en iyi estetik cerrahlarından Op. Dr. Kubilay ÖZDİL ile iletişime geçebilirsiniz.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde cerrahiye hazırlık için aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bunlar;

 • Sigara içen hastaların sigarayı bir süre öncesinden bırakması veya en azından azaltması gerekmektedir.
 • Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp, astım gibi kronik hastalığı olan, ilaç kullanan hastaların tedavilerinin ameliyat öncesinde düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların tedavilerinin göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi takip eden doktor tarafından değerlendirildikten sonra ayarlanması gerekmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme Dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Meme ucunun yeri cerrahi işlem sırasında olması gereken yüksekliğe taşınmaktadır ve bu esnada fazla miktarda bulunan meme dokusu, yağ dokusu ve cilt fazlalıkları varsa çıkartılmaktadır.

Emzirme dönemlerinden sonra göğüslerde sarkmanın yanı sıra meme dokusunda küçülme meydana gelebilir. Var olan meme dokusu yeniden şekillendirme için yetersizse, silikon meme protezlerinin yerleştirilmesi işlemi ameliyata eklenebilmektedir.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Süreç

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır ve ortalama üç ile dört saat arası sürer. Ameliyattan sonra memelerde sıvı birikimini engellemek için sigorta görevi gören birer adet negatif basınçlı dren konulur ancak bazı durumlarda drenlere ihtiyaç olmayabilir.

Hastanede yaklaşık bir gün kalındıktan sonra taburcu edilirken drenler çekilir. Ameliyat sonrası ikinci gün banyo yapılabilir ve aynı gün pansumanlar yenilenir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için ve deri altında olduğu için dikişlerin alınması gerekmemektedir. Ameliyat sonrası için uygun bir sütyen yaklaşık bir ay kadar kullanılır. Bir haftasonra ağır bir iş değilse iş hayatına ve sosyal yaşantıya dönmek mümkün olmaktadır. İki hafta sonra hafif sporlar, iki ay sonra ağır sporlar yapılabilmektedir.

Meme Dikleştirme Sonrası Bakım

 • Vücudunuzu korumak ve en iyi sonucu almak için sağlığınıza dikkat edin.
 • Ameliyattan sonra ameliyat bölgesinde basınç oluşturacak faaliyetler ve ağır aktivitelerden kaçının.
 • Yaralarınızı doktorunuzun tavsiyesine uygun olarak koruyun.
 • Kilo almak sonuçları etkileyeceği için egzersiz ile sağlıklı bir kilo seviyesini koruyun.
 • Hamile kalmak da ameliyat sonuçlarını etkileyeceği için çocuk planlamasında bu durumu da değerlendirmelisiniz.
Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Göğüs Dikleştirme İşlemi Sonrası Ana Riskler ve Komplikasyonlar

Ameliyattan sonra her cerrahi müdahaleden sonra görülebilecek olan kanama, yara yeri enfeksiyonu, dikişlerde ayrılma, doku kaybı gibi komplikasyonlar çok nadir de olsa meme dikleştirme ile birlikte de görülebilmektedir.

Ankara Meme Dikleştirme Fiyatları 2022 Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatlarının belirlenmesinde bazı kriterler bulunmaktadır. Uygulamayı yapacak olan kliniğin kalitesi ve operasyon sırasında uygulanacak anestezi türü, kullanılacak malzeme markası ve miktarı, verilecek hizmetler gibi etmenler meme dikleştirme ameliyatı ücretlerinin belirlenmesinde etkilidir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatları kişiye göre değişmektedir. Meme büyütme ameliyatı fiyatı konusunda sabit bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Estetik doktorunun yapacağı kontrol sonrası hastanın istekleri doğrultusunda fiyat belirlenmektedir. Ankara'da uygun göğüs dikleştirme fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız kliniğimize gelerek estetik doktorumuzla görüşebilir ve kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatını Devlet / SGK Karşılar mı?

Meme Dikleştirme işlemi kozmetik maksatlı gerçekleştirilen cerrahi bir işlem olduğu için devlet sigortası veya herhangi bir özel sigorta karşılamaz.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Meme dikleştirme ile giderilebilen sorunlar nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatıyla;

 • Hastaların sarkan göğüs uçları yukarı doğru taşınarak olması gereken konuma taşınır.
 • Meme hacmini düşük olduğu durumlarda silikon meme protezi kullanılarak meme büyütme ameliyatı ile birlikte yapılabilir memelere hacim kazandırılabilir.
 • Meme ucu etrafında bulunan renkli kısım küçültülebilir ve her iki göğüs şekil olarak eşit hale getirilir.
 • Göğüslerdeki karşıdan bakıldığında yayvan olan görüntüsü meme toparlanarak konik hale getirilir ve estetik bir şekil verilir.
 • Meme ve göğüs ucu simetrisini iyileştirilebilir.
 • Daha sıkı, genç ve estetik bir görünüm elde etmek mümkündür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası His Kaybı Yaşanır mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatına özgü olarak cerrahi sonrası meme başı duyu bozuklukları görülebilmesi olasıdır. Ameliyattan sonra meme başı duyusu azalabilmekte ya da artabilmektedir. Bu durum büyük oranda geçicidir ve altı ay veya bir yıl içinde normale dönmektedir.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Meme dikleştirme ameliyatlarında uygun cerrahi teknikler kullanılarak hastaların çoğunda emzirme fonksiyonları korunabilmektedir. Doğum yapma ihtimali olan kadınlarda emzirmeyi bozmayacak ameliyat teknikleri tercih edilmektedir ve cerrahi sonrası yüksek oranda emzirme ile ilgili bir problem yaşanmamaktadır.

Ancak meme dikleştirme ameliyatı düşünmekte olan her hastanın, ameliyat öncesinde emzirmeyle ilgili durumun kesin olmadığını bilmesi ve normalde hiç meme ameliyatı olmamış kadınlarda dahi süt verememe durumu ile karşılaşılabileceğini de göz ardı etmemesi gerekmektedir.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Meme Dikleştirme Kalıcı mı?

Yapılmış olan cerrahi, yaşlanma sürecinin önüne geçmediği için elde edilen sonuç tabidir ki limitsiz süreli etkili değildir. Ancak gebelik ve emzirme dönemi yaşanmaz, kilonuza dikkat eder ve sağlıklı yaşamaya özen gösterilirse sonuçlar çok daha uzun süreli devam edecektir.

Aşırı kilo problemi olan ve kilo vermeyi planlayan kişilerin kilo probleminin düzelmesi sonrası cerrahiyi planlamaları daha mantıklı olacaktır. Çünkü kilo verdikten sonra göğüsler bir miktar küçülecektir ve kilo vermeden önce ameliyat olup kilo verilirse memeler ideal büyüklüğünden daha küçük ve sarkık bir hal alabilir. Ankara göğüs dikleştirme problemi olanlar için çözüm bulmaya odaklıyız.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mı?

Meme dikleştirme ameliyatının gerçekleştirilmesinde sağlık durumu uygun olduğu sürece üst yaş sınırı yoktur. Ancak hastaların göğüs dikleştirme ameliyatı için 18 yaşını doldurmuş olma zorunluluğu vardır.

Meme Dikleştirme Operasyonundan Sonra İz Kalır mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatında kullanılan tekniklerinde ki ana amaç meme dokusunu üç boyutlu planda doğala en yakın bir görünümde dikleştirme işlemini gerçekleştirirken, cerrahiye ait izlerinde mümkün olduğunca kısıtlı bir alanda kalmasını sağlamaktır. Mevcut teknoloji ve tekniklerle hiçbir iz kalmadan dikleştirme ameliyatı yapmak mümkün değildir.

Meme dikleştirme operasyonundan sonra kalan izler dikkatli bir şekilde bakılmadığı durumlarda fark edilmez. Özellikle koyu ten rengine sahip kişilerde izleri fark etmek çok daha zordur. İzleri en aza indirmek için hekimin tecrübesi, yeteneği ve kullandığı teknik önemlidir.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Ameliyatsız Meme Dikleştirme Yöntemi Var mıdır?

Ameliyatsız meme dikleştirme yöntemleri adı altında farklı cihaz veya aletler, masaj uygulamaları ve çeşitli kozmetik kremler kullanılarak meme dikleştirme veya büyütme olanağı yoktur. Her ne kadar bu yöntemler eski haline kıyasla deride bir miktar gerginlik sağlasa da sonuçları psikolojik etkisi ile sınırlıdır.

Göğüsün anatomik yapısı incelenecek olursa, göğüs kası ile meme dokusunun duruşu ilişkili olmadığı için zannedilenin aksine spor yapılarak da meme dikleştirme gerçekleştirilemez. İstenilen sonuçlar için en iyi yöntem cerrahi müdahaledir.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Meme Dikleştirme Ve Meme Büyütme Birlikte Yapılabilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatı meme hacmini düşük olduğu durumlarda silikon meme protezi kullanılarak meme büyütme ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Ayrıca, sarkmış durumdaki bir meme hacim olarak olması gerekenden büyükse, meme küçültme ameliyatı da göğüs dikleştirme ile birlikte yapılabilir.

Sütyen Takmamak Sarkma Yapar mı?

Sütyen takmanın göğüs sarkmasını önlediği düşünülse de son zamanlarda yapılan araştırmalarda aksine göğüslerde ki kasların zayıflayarak sarkmaya neden olduğu tespit edilmiştir.

Ameliyat İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Gebelik ve emzirme dönemlerinde memelerde sarkma ve meme hacminde değişimler yaşanması muhtemeldir. Yakın bir süreçte bebek sahibi olmayı planlıyorsanız göğüs dikleştirme planını gebelik ve emzirme dönemi sonrasına ertelemeniz daha uygun olacaktır.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Memedeki Tüm Çatlakları Geçirir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatında memede mevcut olan fazla deri çıkartıldığı için deri üzerindeki çatlaklar büyük bir kısmı doğal olarak yok edilmiş olur. Ancak, alınmayan meme derisinde kalan çatlaklar kalır.

Ayrıca göğüs küçültme ve göğüs büyütme konularını okumanızı tavsiye ederim.