Sac Ekimi Operasyonu Hakkında Genel Bilgiler

Belirli bir yaşı geçen her on erkeğin yedisinde sac problemi baş göstermektedir. Aynı sorunu birçok erkek bazen gençlik dönemlerinde bazen de daha geç yaşamaktadır. Kişide sacların dokulmesinin en büyük olumsuz etkisi de psikolojik yönden yaşanmaktadır. Günümüzde yapılabilenlere baktığımızda ise sac dokulmelerinin durdurulmasından sac ekimine, sac teli güçlendirmeden yeni sacın korunmasına kadar artık her şey daha olumlu sonuçlar vermektedir.

SAC DOKULMESINİN NEDENİ NELERDİR ?

Vücudumuzda etkinliği olan hormonlardan birisi olan testosteron hormonu sac köklerinde kimyasal tepkimeler göstermesi ile saclarda incelme ve seyrelmeye yol açar. Bu durumun oluşumunda ailevi faktörlerin etkisi oldukça büyüktür. Kişinin taşıdığı genetik kodlara bağlı olarak sac köklerinin durumu kişiden kişiye değişir. Dökülmeyle ilgili genetik kodu taşıyan kişilerde dehidrotestosteron sac köklerinin sac üretimini azaltmaktadır. Erkeklerde görülen sac dokulmelerinin büyük çoğunluğunun temelinde genetik aktarım söz konusudur. Stres de sac dokulmesinin en önemli etkenlerinden biridir. Yoğun stres altında çalışanlarda da sac dokulmeleri genetik aktarımdan bağımsız olarak da karşımıza çıkabilmektedir. sac boyası, jöle ve benzer kimyasalların çok sık ve bilinçsiz kullanımı da mevcut sac köklerine zarar verip sac dokulmesine sebep olabilmektedir. Kullanılan ilaçlar, hava kirliliği ve çevresel etkenler de sac dokulmesine yol açan nedenler arasında olabilmektedir.

Sac dokulmelerinin en sık karşılaştığımız tipi androjenik sac dokulmesidir. Androjene duyarlı kıl folikülleri önce zayıflar sonra tamamen dökülür. Ense ve kafa yanlarındaki kıl folikülleri testesteron hormonundan bağımsız olduğundan dolayı dökülmez. Dökülmenin erken evrelerinde sac teli incelir. Sonraki evrelerde pigment kaybıyla renk açılır ve güçsüz cansız bir görünüm olur. Bu güçsüz, cansız evrede sacların uzaması da sağlıklı saclardaki gibi olmaz ve bir süre sonra bu saclar minyatürize olurlar, diğer sac telleri gibi uzamazlar. saclarda dokulme paterni tepe bölgesinde açılma ve ön sac çizgisinin gerilemesi şeklinde görülebilmektedir. Ancak her birey de aynı paternde olacak şeklinde söylemek doğru olmaz farklı bireylerde farklı dökülme şekilleri görülebilmektedir. Örneğin tepe bölgesinde hiç dokulme olmadan sadece ön çizginin gerilemesi veya ön çizgi de sıkıntı yok iken tepe bölgesinde saclarda dokulme de görülebilmektedir.

sac ekimi,
sac ekimi,estetik, ankara sac ekimi

SAC EKIMINDE KULLANILAN YÖNTEM NEDİR ?

Sac ekiminde kullanılan en iyi yöntemlerden biri de FUE (follicular unit extraction) yöntemidir. FUE yöntemiyle sac ekimi yapılırken nakil edilecek sac kökleri saclı deri arka bölgeden bulundukları şekilde üniteler halinde tanımaktadır. sac derisi kesilmeden ve dikiş kullanmadan, 0,7 mm çapında özel punch uçlarına sahip titreşimsiz mikromotorlar ile foliküler üniteler (greft adını verdiğimiz) şeklinde saclı deriden çıkarılır. sac köklerinin FUE yöntemiyle alınması ile birlikte saclı deride herhangi bir bıçak izi bırakılmamaktadır.

FUE ile sac ekimi yönteminde başın arka bölgesinden alınan dökülmemeye kodlanmış sac kökleri bulundukları şekilde tek köklü ile tek köklü olarak iki veya üç köklü ile ise yine aynı formu korunarak istenilen bölgeye nakledilir. Başın arka tarafındaki ve yan tarafındaki sac kökleri taşındıkları alanda tekrar dokulmemektedir ve belirli bir süre sonra tekrar uzamaya devam edebilmektedirler. İşlem sırasında yapay bir görünüm oluşturmamak için ön hatta tek sac kökü içeren greftler kullanılmakta ve ön çizgide yine doğal görünümü taklit etmek için dümdüz bir hat değil girinti çıkıntıları olan bir hat tercih edilmektedir. Böylece ilk bakışta peruk benzeri bir görünüm veya ekim yapılmış bir sac görünümünden uzaklaşılmaktadır. Uygulama çalışma yapılacak olan alanlara lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) uygulandıktan sonra gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi uygulamadan önce sakinleştirici ve rahatlatıcı ilaçlarla hasta konforlu bir şekilde hazırlanabilmektedir. Ekilecek olan sac greftlerinin sayısına göre ekim işleminin süresi uzamakta veya kısalmaktadır. Uzun sürebilecek işlemler sırasında hasta konforunu arttırmak için molalar verilmektedir. FUE tekniğinde tek seansta yaklaşık 1.500–4.500 greft yani 3000–9.000 arası sac teli sağlıklı bir şekilde nakledilebilmektedir.

SAC EKIMI SONRASI GÖRÜLEN ETKİLER NELERDİR ?

Sac ekimi sonrası ilk ay ekilen sac telleri büyük oranda dokulmekte ve üçüncü aya kadar yeni sac telleri çıkmamaktadır. Üçüncü aydan sonra yeni uzayan saclar görülmeye başlanır ama altıncı aya kadar çok düzenli bir oluşum görülmeyebilir. Altıncı aydan sonra görünüm fark edilir şekilde ortaya çıkmaktadır. Son halini alması ise dokuz ay ile bir yıl arası bir süreyi almaktadır Kısacası sac ekimi, sonuçları almak biraz sabır gerektiren fakat memnuniyeti yüksek, tatmin edici işlemlerden birisidir.

SAC EKIMI FİYATLARI NEYE GÖRE BELİRLENİR ?

Sac ekimi fiyatlarının belirlenmesinde en büyük etken ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüdür. Hedef bölgeye yapılacak olan greft sayısı sac ekimi fiyatlarını belirler. Greft sayısının belirlenmesi ise tedavi öncesinde yapılacak tedavi planı ile belirlenir. Ayrıca operasyon sırasında kullanılacak anestezinin kalitesi ve miktarı sac ekimi fiyatlarında farklılık yaratacak bir diğer faktördür.

PRP Uygulaması

PRP (Platelet Rich Plasma) – platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması demektir. Bu tedavide kişiden alınan az miktardaki kan özel bir tüpe konularak santrifüj edilir ve platelet yönünden zengin plazma elde edilir (PRP). Elde edilen bu plasma aynı kişiye yüz veya kafa derisinden enjeksiyon yoluyla geri verilir. İşlem yaklaşık 30 dk sürer, uyuşturucu krem kullanılarak yapıldığında fazla rahatsızlık vermez. Kolay ve nisbeten acısız bir uygulamadır.

Özetle PRP; sacları en doğal biçimde yeniden canlandırır ve yapılandırır. Aynı zamanda uygulaması kolay ve güvenlidir.

prp sac uygulaması
sac ekimi estetik ankara sac ekimi

Op. Dr. Kubilay ÖZDİL

Estetik Cerrahi alanında tecrübeli olan Op.Dr. Kubilay ÖZDİL, meslek hayatı boyunca insani ilişkilerini ön planda tutarak muayene ve ameliyatlarında gerekli titizlik ve hassasiyet ile hastalarının kendisine gösterdiği güvene layık olmaya devam etmektedir.

Ankara’da 1973 yılında doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İng) mezunu ve Plastik Cerrahi Uzmanlığını 2006 yılında S.B. Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden aldı. Evli ve bir kız çocuk babasıdır.

Klinik Özellikleri

Klinikte Stereoskopik Mikroskop mevcut olup daha nitelikli follikül disseksiyonu yapılabilmektedir. Ayrıca klinikte sac Yıkama ve Bakım Ünitesi mevcuttur. Klinikte Jeneratör mevcut olup elektrik kesintisi yaşanmaz.