Saç Ekimi Operasyonu Hakkında Genel Bilgiler

Saç ekimi nedir? nasıl yapılır? Yöntemleri nelerdir? Belirli bir yaşı geçen her on erkeğin yedisinde saç problemi baş göstermektedir. Aynı sorunu birçok erkek bazen gençlik dönemlerinde bazen de daha geç yaşamaktadır. Kişide saçların dokulmesinin en büyük olumsuz etkisi de psikolojik yönden yaşanmaktadır. Günümüzde yapılabilenlere baktığımızda ise saç dokulmelerinin durdurulmasından saç ekimine, saç teli güçlendirmeden yeni saçın korunmasına kadar artık her şey daha olumlu sonuçlar vermektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENİ NELERDİR ?

Vücudumuzda etkinliği olan hormonlardan birisi olan testosteron hormonu saç köklerinde kimyasal tepkimeler göstermesi ile saçlarda incelme ve seyrelmeye yol açar. Bu durumun oluşumunda ailevi faktörlerin etkisi oldukça büyüktür. Kişinin taşıdığı genetik kodlara bağlı olarak saç köklerinin durumu kişiden kişiye değişir. Dökülmeyle ilgili genetik kodu taşıyan kişilerde dehidrotestosteron saç köklerinin saç üretimini azaltmaktadır. Erkeklerde görülen saç dokulmelerinin büyük çoğunluğunun temelinde genetik aktarım söz konusudur. Stres de saç dokulmesinin en önemli etkenlerinden biridir. Yoğun stres altında çalışanlarda da saç dokulmeleri genetik aktarımdan bağımsız olarak da karşımıza çıkabilmektedir. saç boyası, jöle ve benzer kimyasalların çok sık ve bilinçsiz kullanımı da mevcut saç köklerine zarar verip saç dokulmesine sebep olabilmektedir. Kullanılan ilaçlar, hava kirliliği ve çevresel etkenler de saç dokulmesine yol açan nedenler arasında olabilmektedir.

Saç dökülmelerinin en sık karşılaştığımız tipi androjenik saç dökülmesidir. Androjene duyarlı kıl folikülleri önce zayıflar sonra tamamen dökülür. Ense ve kafa yanlarındaki kıl folikülleri testesteron hormonundan bağımsız olduğundan dolayı dökülmez. Dökülmenin erken evrelerinde saç teli incelir. Sonraki evrelerde pigment kaybıyla renk açılır ve güçsüz cansız bir görünüm olur. Bu güçsüz, cansız evrede saçların uzaması da sağlıklı saçlardaki gibi olmaz ve bir süre sonra bu saçlar minyatürize olurlar, diğer saç telleri gibi uzamazlar. saçlarda dokulme paterni tepe bölgesinde açılma ve ön saç çizgisinin gerilemesi şeklinde görülebilmektedir. Ancak her birey de aynı paternde olacak şeklinde söylemek doğru olmaz farklı bireylerde farklı dökülme şekilleri görülebilmektedir. Örneğin tepe bölgesinde hiç dokulme olmadan sadece ön çizginin gerilemesi veya ön çizgi de sıkıntı yok iken tepe bölgesinde saçlarda dökülme de görülebilmektedir.

Ankara sac ekimi
Ankara sac ekimi

SAÇ EKİMİNDE KULLANILAN YÖNTEM NEDİR ?

Saç ekiminde kullanılan en iyi yöntemlerden biri de FUE (follicular unit extraction) yöntemidir. FUE yöntemiyle saç ekimi yapılırken nakil edilecek saç kökleri saçlı deri arka bölgeden bulundukları şekilde üniteler halinde tanımaktadır. Saç derisi kesilmeden ve dikiş kullanmadan, 0,7 mm çapında özel punch uçlarına sahip titreşimsiz mikromotorlar ile foliküler üniteler (greft adını verdiğimiz) şeklinde saçlı deriden çıkarılır. Saç köklerinin FUE yöntemiyle alınması ile birlikte saçlı deride herhangi bir bıçak izi bırakılmamaktadır.

FUE ile saç ekimi yönteminde başın arka bölgesinden alınan dökülmemeye kodlanmış saç kökleri bulundukları şekilde tek köklü ile tek köklü olarak iki veya üç köklü ile ise yine aynı formu korunarak istenilen bölgeye nakledilir. Başın arka tarafındaki ve yan tarafındaki saç kökleri taşındıkları alanda tekrar dokulmemektedir ve belirli bir süre sonra tekrar uzamaya devam edebilmektedirler. İşlem sırasında yapay bir görünüm oluşturmamak için ön hatta tek saç kökü içeren greftler kullanılmakta ve ön çizgide yine doğal görünümü taklit etmek için dümdüz bir hat değil girinti çıkıntıları olan bir hat tercih edilmektedir. Böylece ilk bakışta peruk benzeri bir görünüm veya ekim yapılmış bir saç görünümünden uzaklaşılmaktadır. Uygulama çalışma yapılacak olan alanlara lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) uygulandıktan sonra gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi uygulamadan önce sakinleştirici ve rahatlatıcı ilaçlarla hasta konforlu bir şekilde hazırlanabilmektedir. Ekilecek olan saç greftlerinin sayısına göre ekim işleminin süresi uzamakta veya kısalmaktadır. Uzun sürebilecek işlemler sırasında hasta konforunu arttırmak için molalar verilmektedir. FUE tekniğinde tek seansta yaklaşık 1.500–4.500 greft yani 3000–9.000 arası saç teli sağlıklı bir şekilde nakledilebilmektedir.

SAÇ EKİMİ SONRASI GÖRÜLEN ETKİLER NELERDİR ?

Saç ekimi sonrası ilk ay ekilen saç telleri büyük oranda dokulmekte ve üçüncü aya kadar yeni saç telleri çıkmamaktadır. Üçüncü aydan sonra yeni uzayan saçlar görülmeye başlanır ama altıncı aya kadar çok düzenli bir oluşum görülmeyebilir. Altıncı aydan sonra görünüm fark edilir şekilde ortaya çıkmaktadır. Son halini alması ise dokuz ay ile bir yıl arası bir süreyi almaktadır Kısacası saç ekimi, sonuçları almak biraz sabır gerektiren fakat memnuniyeti yüksek, tatmin edici işlemlerden birisidir.

SAÇ EKİMİ FİYATLARI NEYE GÖRE BELİRLENİR ?

Saç ekimi fiyatlarının belirlenmesinde en büyük etken ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüdür. Hedef bölgeye yapılacak olan greft sayısı saç ekimi fiyatlarını belirler. Greft sayısının belirlenmesi ise tedavi öncesinde yapılacak tedavi planı ile belirlenir. Ayrıca operasyon sırasında kullanılacak anestezinin kalitesi ve miktarı saç ekimi fiyatlarında farklılık yaratacak bir diğer faktördür.

PRP Uygulaması

PRP (Platelet Rich Plasma) – platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması demektir. Bu tedavide kişiden alınan az miktardaki kan özel bir tüpe konularak santrifüj edilir ve platelet yönünden zengin plazma elde edilir (PRP). Elde edilen bu plasma aynı kişiye yüz veya kafa derisinden enjeksiyon yoluyla geri verilir. İşlem yaklaşık 30 dk sürer, uyuşturucu krem kullanılarak yapıldığında fazla rahatsızlık vermez. Kolay ve nisbeten acısız bir uygulamadır.

Özetle PRP; saçları en doğal biçimde yeniden canlandırır ve yapılandırır. Aynı zamanda uygulaması kolay ve güvenlidir.

prp sac uygulaması
sac ekimi estetik ankara sac ekimi

Op. Dr. Kubilay ÖZDİL

Estetik Cerrahi alanında tecrübeli olan Op.Dr. Kubilay ÖZDİL, meslek hayatı boyunca insani ilişkilerini ön planda tutarak muayene ve ameliyatlarında gerekli titizlik ve hassasiyet ile hastalarının kendisine gösterdiği güvene layık olmaya devam etmektedir.

Ankara’da 1973 yılında doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İng) mezunu ve Plastik Cerrahi Uzmanlığını 2006 yılında S.B. Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden aldı. Evli ve bir kız çocuk babasıdır.

Klinik Özellikleri

Klinikte Stereoskopik Mikroskop mevcut olup daha nitelikli follikül disseksiyonu yapılabilmektedir. Ayrıca klinikte saç Yıkama ve Bakım Ünitesi mevcuttur. Klinikte Jeneratör mevcut olup elektrik kesintisi yaşanmaz.