Estetik Nedir?

“Estetik” kavramı toplumdan topluma değişik zamanlarda hep çeşitlilik arz etmiştir. Genel anlamda “estetik” demek, o toplumun o anki beğeni tarzına göre güzel ve orantılı olan demektir. Estetik cerrahi insan yüz ve vücudunda estetik olarak olumlu değişiklikler sağlamak üzere geliştirilen bilimsel bir tıp dalıdır. Estetik ameliyat ve işlemler Plastik Cerrahlar tarafından icra edilebilir.

Bu anlamda ilk akla gelen estetik burun ameliyatlarıdır. Artık günümüzde estetik burun ameliyatının planlaması önceden bilgisayarla yapılabilmekte, nasıl bir sonuç çıkacağı daha ameliyat olmadan gösterilebilmektedir.

Estetik burun ameliyatından sonra ağrı, acı, şişlik, morluk, tampon alma derdinin kalmaması (evet gerçekten kalmaması) en büyük avantajıdır.

Yüzün olduğundan daha genç ve daha güzel göstermesi için geliştirilen yöntemler; şakak germe, kaşların istenen düzeyde kaldırılması, göz kapağı kırışıklık ve torbalarının düzeltilmesi, yanak olukları, alın ve üst dudaktaki çizgilerin düzeltilmesi, dudakların dolgunlaştırılması, sarkan gıdığın düzeltilmesi, akne iz ve lekelerinin düzeltilmesi gerek cerrahi operasyonlar ve gerekse ameliyatsız yöntemler – cilt soyma (peeling), cilt kazıma (dermabrazyon) ve uygun enjeksiyon yöntemleri ile kolay ve zahmetsizce yapılabilmekte, kişinin en kısa zamanda iyileşmesi sağlanmaktadır.

estetik ankara merkez

Anılan cerrahi tekniklerin çoğu da zaten lokal anestezi ile ayakta yapılabilecek kadar zahmetsizdir. Kaş ve küçük bölgelerde saç ekimi yine aynı şekilde estetik olarak gerçekleştirilebilir.

Çene ve diğer yüz kemiklerinin estetik ameliyatları da önceden yapılan planlama ile başarıyla gerçekleştirilmektedir.Gerektiğinde kulakların arkaya yatırılarak estetik olarak daha düzgün hale getirilmesi işlemi (kepçekulak düzeltilmesi) lokal anestezi altında yapılabilir ve böylece kişinin kulaklarını saçıyla gizlemesine gerek kalmaz.

Göğüs estetiği genellikle, küçük göğüslerin (zararsız silikon veya serum fizyolojik dolu protezle) daha dolgun ve daha dik hale getirilmesi, büyük göğüslerin küçültülerek daha güzel hale getirilmesi ve göğüs sarkıklıklarının giderilmesi şeklinde özetlenebilir. Günümüzde silikon protezle göğüs büyütme, göğüslerde hemen hiç bir iz kalmadan gerçekleştirilebilmektedir.

estetik ankara merkez

Karın sarkıklık ve doğum izlerinin, çatlakların giderilmesi karın germe ile sağlanmakta ve ortalama 2 beden kalıcı incelme rahatlıkla sağlanmaktadır.

Yine karın, bel, basenler ve bacaklardaki vücut şeklini bozan fazla yağlar vakumla alınarak (liposuction) estetik vücut şekillendirmesi (liposhaping, liposculpturing) ve sellülitlerde düzelme sağlanmaktadır.

Vücuttan çıkarılıp uzaklaştırılan yağların bir daha asla geri gelmesi mümkün olmadığından kalıcı sonuçlar veren tek incelme yolu budur.

Bu operasyonların çoğu artık lokal anestezi altında yapılabilmekte, hastanede yatmayı gerektirmediği için kişi yürüyerek evine gitmekte, bir kaç gün istirahatten sonra işine gücüne dönebilmektedir. Liposuction sonrası ağrı-acı, hele morluk ve şişlik artık gözlenmemekte, kaybedilen yağlar bir daha asla ortaya çıkmamaktadır.

Cilde ait her türlü estetik sorunlar, örneğin lekelerin açılması, akne izlerinin giderilmesi, dövme çıkarılması, çirkin izlerin düzeltilmesi yine cerrahi ve cerrahi olmayan çeşitli estetik yöntemler kullanılarak halledilebilir.

Yağ enjeksiyonu, kollagen, resitylane, hylaform, Botulinum Toksini enjeksiyonları yüzeysel ve derin cilt soyma ve dermabrazyonla ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri son yıllarda çok tercih edilen pratik yöntemlerdir.