Dudak Estetigi

Dolgun dudaklar gençliği ve dişiliği çağrıştırır. Dolgun ve diri dudaklar mutlaka daha çekicidir. Güzel bir yüzde ince dudaklar varsa mutlaka bir eksiklik vardır, bu da dudakların dolgunlaştırılmasıyla giderilebilir.

Dudak kalınlaştırmanın mutlaka abartılı olması gerekmiyor. Hafif-orta kalınlaştırma ile her zaman doğal bir sonuç elde etmek mümkündür.

Dudak Kalınlaştırmada Günümüzde En Çok Kullanılan Yöntemler:

1) Yabancı dolgu maddeleri- Silikon enjeksiyonu zararları nedeniyle yasaklanmış olup estetik doktorları tarafından yapılmamaktadır. Hyaluronik asit (Restylane) geçici olarak dudak kenarlarını daha belirginleştirmek için kullanılır, 4-6 ayda bir tekrarlanır. Bu tür dolguların daha kalıcı olanları (birkaç sene) da vardır. Tamamen kalıcı olan ve küçük bir lokal müdahale ile yerleştirilen implantlar da kullanılmaktadır (Goretex).

2.) Kendi dokusu ile dudak dolgunlaştırma- Yağ enjeksiyonu bu amaçla çok tercih edilir. Alerji vb yan etkisi yoktur. Tek dezavantajı bazen dudakta enjeksiyon sırasında küçük bir kist oluşabilmesidir ki çok önemsiz bir şeydir. 3-6 ay içinde birkaç kez tekrarlanırsa daha kalıcı sonuçlar elde edilir. Yağ dışında dermis dokusunun küçük bir lokal operasyonla dudak içine konması da işe yarayabilir. Bu amaçla eski bir ameliyat izi (apandisit, sezaryen vb) çıkarılarak hem iz düzeltilmiş olur hem de bu izin dermis dokusu ile dudak kalınlaştırılır.

3) Dudak içinden doku flepleri- Özellikle genç bayanlarda ve çok kalın dudak talebi olanlarda yağ enjeksiyonu ile birlikte kombine yapılabilir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir, eriyebilen dikişler tamamen içeride kalır.

dudak estetigi dudak estetik ameliyati

İyileşme Süresi

İyileşme Süresi: Yağ enjeksiyonu ve dudak içinden fleple yapılan dudak kalınlastırma işlemleri lokal anestezi ile yapılan ve hasta için kolay operasyonlardandır ancak iyileşme süresi diğer estetik operasyonlardan kısa değildir.

Dudağın en az bir hafta şiş kalabileceği bilinmelidir. Bilindiği gibi dudak dokusu en çabuk şişen dokulardandır. Bu durumda en iyisi dudak kalınlastırmayı başka bir estetik ameliyatla aynı anda yapmaktır (örneğin estetik burun ve dudak kalınlastırma). Böylece iki operasyonun iyileşme süresi aynı anda gerçekleşir.

Daha genç, daha sağlıklı bir gülüşünüzün olmasını istiyorsanız dudağınızın daha dolgun olduğunu hayal edin. Eğer dolgun dudaklar hoşunuza gidiyorsa dudak kalınlastırma yöntemlerinden biri size uygun olabilir.