Bişektomi- Yanak Estetiği Nedir? Ankara'da Bişektomi- Yanak Estetiği Yaptırmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Marie Francois Xavier Bichat (Fransız anatomist, fizikçi, biyolog; 1771-1802) yanakta buksinator kasların dış kısmında “zarla kaplı bir yağ kitlesi”ni tanımlayan ilk kişidir. Bişektomi yanaktaki bukkal yağ dokusunun yani BİCHAT yağ dokusunun çıkarıldığı cerrahi bir işlemdir. Bişektomi yapılan cerrahi işlemler ile yanak estetiğinin doğala yakın konumuna getirilmesi işlemidir.

Bişektomi- yanak estetiği doğal görünüme kavuşmak veya kendi isteği ile yanak dokusunda değişiklik yaptırmak isteyenlerin başvurduğu estetik operasyonlardan biridir. Yanak dokusu gerek doğal yollar (yaş ilerlemesi vb) veya dışardan gelen etkiler ile zamanla deforme olabilir veya sarkmalar oluşabilir. Yanakların olması gerekenden fazla dolgun olması kişiyi şişman gösterebilir yada fazla çukur olması kişiyi aşırı zayıf gösterebilir. İşte bişektomi yani yanak estetiği bu aşamada devreye girerek kişinin yanak dokusunda yapılan operasyon ile ideal veya istediği görüntüye kavuşmasını sağlar. Ankara'da bişektomi konusunda bilgi almak için kliğimize uğrayabilirsiniz.

Bu ameliyat için uygun hastalar, vücudu zayıf olmasına rağmen dolgun yanak yuvarlaklığı içinde belirsizleşen yüz oranlarında dengesiz bir dağılıma sebep olan yanak dolgunluğu olan kişilerdir.

Bişektomi- Yanak Estetiği Kimlere Uygulanabilir? Bişektomi için Belli Bir Yaş Sınırı Varmıdır?

için genelde 24 yaş sınırı alt yaş sınırı olarak kabul edilmektedir. Bu dönemden önce yanak dokusu gelişimi devam etmekte olup bu yaştan itibaren yüz hatları oturur. Bu yaş öncesi bişektomi yaptırmak için estetik doktoru ile yapılan görüşmede karar verilebilir.

Bişektomi, lokal veya sedasyon anestezi altında, aynı gün taburculuğun olduğu, yaklaşık otuz dakikalık bir cerrahi işlemdir.

Bişektomi- Yanak Estetiği nasıl yapılır?

Bişektomi yanakların inceltilmesi yoluyla elmacık kemiklerinin ön plana çıkarılması ve çeneninde ön plana çıkarılmasıyla ters üçgen görünüme yani ideal görünüme kavuşma demektir. Bişektomi ameliyatı genelde 30 dakika süren mini cerrahi bir operasyondur ve kişi aynı gün taburcu edilebilir.

Bişektomi operasyonunda lokal anestezi ile yanağın iç kısmına yaklaşık 1 cm kesi açılarak yanak içi yağ dokusuna ulaşılır. Bu kısımda bulunan bukkal yağ dokusundan bir kısım dışarı çıkarılarak operasyon tamamlanır.

Ağız içinden, ufak bir kesi ile yapılabilmektedir ve yanak dış yüzeyinde herhangi bir kesi izi olmamaktadır. Cerrahi sonrası elmacık kemikleri belirgin, orantılı ve üçgen bir yüz oluşmasını sağlamaktadır. Plastik cerrahlar tarafından yapılan bu işlemin yüzde son halini alması, kişinin iyileşmesine bağlı olmakla birlikte 1-3 ay arasında gerçekleşmektedir. Linke tıklayarak makaleyi okuyabilirsiniz.

Bişektomi Operasyonu Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bişektomi operasyonundan önce mutlaka doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. Bu görüşmede kişinin kendisinde bulunan kalıcı hastalıklar ve kullandığı devamlı ilaçlar hakkında doktora bilgi vermesi gerekmektedir. Ayrıca doktora istenilen yanak ile ilgili detaylı bilgi verilmeli estetik doktorunun da bu bilgiye dayanarak neler yapılacağını hastaya aktarması gereklidir. Operasyon öncesinde kişinin aç olması gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaçlar hekime danışılmalı kontrollü olarak bırakılmalıdır.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bişektomi sonrası hasta belli bir süre istirahat edip yapılan kontrolden sonra taburcu edilir. Operasyon sonrası yapılması gerekenleri operasyonu yapan estetik doktoru detaylı olarak anlatacaktır. Yapılması gerekenler titizlikle takip edilmeli, ağız içi hijyen mutlaka sağlanmalıdır. Açılan kesinin enfekte olmaması için doktor tarafından antibiyotik önerilebilir. Estetik doktorunun belirlediği süre müddetince sıvı gıda ile veya püre tarzı yumuşak gıdalarla beslenilmeli, çiğnemesi zor ve sert olan gıdalardan bu müddet boyunca uzak durulmalıdır.

Cerrahi sonrası erken dönemde morluk ve şişliklerin az olması için yanak üzerine buz uygulanması (en az 48 saat) uygun olacaktır. İşlem ağız içerisinden gerçekleştirildiği ve yanak dış yüzeyinde herhangi bir kesi olmadığı için pansuman yapılmasına gerek olmamaktadır. Cerrahi işlemden sonra bir hafta boyunca asitli içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı; ağız temizliğine dikkat edilmelidir. Dikişler kendi kendine eriyebilen dikişlerden olduğu için de ayrıca dikiş aldırmaya gerek yoktur.

Bişektomi sonrası iyileşme sürecinde kesiler genelde 7 gün içerisinde iyileşir ama tamamen şişliklerin inip yüzün oturması 1-3 ayı bulmaktadır. Bu süre zarfında yüzde şişlik, ödem veya morluk olması normaldir. Şişlerin inmesi için buz tedavisi uygulanabilir. Ayrıca bu süre boyunca alkol ve sigaradan uzak durulması gerekmektedir.

Bişektomi-Yanak Estetiği Fiyatları Ne Kadardır?

Bişektomi- Yanak estetiği operasyonu fiyatlarının belirlenmesinde bazı kriterler bulunmaktadır. Uygulamayı yapacak olan kliniğin kalitesi ve operasyon sırasında uygulanacak anestezi markası ve miktarı bişektomi ameliyatı ücretlerinin belirlenmesinde önemli unsurlardır.

Yanak estetiği- bişektomi operasyonu fiyatları kişiye göre değişmektedir. Bişektomi fiyatı konusunda sabit bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Estetik doktorunun yapacağı kontrol sonrası hastanın istekleri doğrultusunda fiyat belirlenmektedir. Ankara'da bişektomi- yanak estetiği fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız kliniğimize gelerek estetik doktorumuzla görüşüp kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Ayrıca göğüs küçültme ve göğüs dikleştirme konularını okumanızı tavsiye ederim.

Ankara bisektomi-yanak-estetigi