KARIN GERME AMELIYATI (ABDOMİNOPLASTİ) NEDİR ?

Karın germe ameliyatı; yapılan diyet ve egzersizlere rağmen düzelmeyen karın bölgesindeki deri sarkıklıkları, deri gevşekliği ve deri üzerinde stria (çatlak)ların bulunduğu durumların düzeltilmesi için karın gerdirme operasyonlarıdır. Karın germe ameliyatları çoğunlukla doğum yapmış kadınlar ile doğum yapmadığı halde aşırı kilo alıp-veren kadın ve erkeklerde görünümü düzeltmek için yapılabilmektedir.

KARIN GERME AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Aşırı kilo problemi olan (morbid obez) hastalarda karın germe ameliyatı (abdominoplasti) ilk tercih cerrahi işlem değildir. Bu problemi bulunan hastalarda öncelikle obesitenin tedavi edilmesi, belli bir aşamaya ulaştıktan sonra, mümkünse ideal kilolara ulaştıktan sonra karın germe ameliyatını gerçekleştirmek daha gerçekçi ve doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü bu şekilde aşırı kilo problemi olan hastalarda karın germe ameliyatından sonra ileri düzeyde kilo verildiği durumlarda, karın alt kısmında tekrar deri sarkmaları ve gevşeklikler gözlenmekte ve aşırı kiloya bağlı ortaya çıkabilecek komplikasyonlar daha yüksek oranda görülmektedir.

Karın bölgesindeki problemi hafif yağlanma ve sarkıklık şeklinde olan ancak cilt kalitesi iyi olan hastalarda sadece liposuction (yağ alma işlemi) işlemi de fayda sağlayabilmektedir. Yağ aldırma işlemi ile kişiler mevcut kilolardan kurtulur ancak bu kısıtlı bir hasta grubunu oluşturmaktadır ve sonuç olarak liposuction işlemi de bir ameliyattır. Karın bölgesindeki deri fazlalık, gevşeklik ve çatlaklarından bir arada kurtulmanın karın germe ameliyatı dışında alternatif bir tedavi şekli bulunmamaktadır.

Karın germe ameliyatları ortalama üç veya dört saat süren ve genel anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyattır. Ameliyatta deri, yağ dokusu ve kas olmak üzere üç farklı bölgeye düzeltme uygulanabilmektedir. Göbek deliğinin altındaki bölgede bulunan yoğun çatlakların bulunduğu, sarkık karın bölümündeki deri ve deri altı yağ dokusu çıkartılır. Mevcut deri ve deri altı dokular gerilerek yeni göbek deliğinin yeri belirlenir. Gerekirse karın ön duvarında bulunan, birbirinden uzaklaşmış olan kaslar birbirine yaklaştırılır ve karın daha düz bir hale getirilir. Bazı uygun hasta gruplarında mini karın germe yöntemiyle daha az iz ile problemli alanlarda benzer bir düzeltme de yapılabilmektedir.

Karın Germe
Karın Germe ameliyatı

KARIN GERME AMELIYATINDA İZ OLUŞUR MU ?

Karın germe ameliyatı sonrası oluşacak olan izler mümkün olduğunca dikkat çekmeyecek bölgelerde gizlenir. Bu izler iç çamaşırınızın veya bikininizin içinde kalacak şekilde planlanır ve zamanla belirginlikleri azalacaktır. Karın germe ameliyatı olanların yorumları büyük çoğunlukla olumlu yöndedir. Kişilerin tedavi öncesi ve karın germe ameliyatı sonrası görüntüsü arasında belirgin farklar olmakta ve sonuçlar olumlu yöndedir.

KARIN GERME AMELIYATI SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Karın germe ameliyatı sonrası hastanede bir veya iki gün kadar misafir edilirsiniz. İşlem bitiminden yaklaşık dört veya beş saat sonra bir kişinin yardımıyla, bir gün sonra yardımsız ayağa kalkıp yürüyebilirsiniz. Cerrahi sırasında karın bölgesinde içerde sıvı birikimini engellemek için drenler kullanılır ve bunlar bir veya iki gün sonra alınırlar. Hasta hastaneden taburcu olduğunda kendi yürüyor, tuvalet ve temizlik ihtiyacını karşılıyor durumdadır. Karın germe ameliyatı sonrası üçüncü gün banyonuzu yapabilirsiniz. Ameliyatta kendiliğinden eriyen ve cildin altında kalan dikişler kullanıldığı için dikiş alma gereği yoktur. Özellikle ilk hafta karın içi basıncını artıracak ağır kaldırma, ıkınma ve öksürme gibi faaliyetlerden uzak durulması gerekmektedir. Birinci haftanın sonunda ağır işler yapmamak kaydıyla iş hayatına ve günlük sosyal yaşantıya dönülebilmektedir. Yaklaşık üç hafta sonrasında hafif egzersizlere, bir buçuk ay kadar sonra normal egzersizlere başlanabilmektedir. Karın germe ameliyatı sonrasında özel korselerin ameliyattan sonra yaklaşık bir ay kullanılması tavsiye edilmektedir.

Karın germe ameliyatına bağlı fiziksel değişimler çoğunlukla hastayı oldukça motive etmektedir ve kendine olan güvenini arttırmaktadır böylece hastanın belli bir diyet programına uyması çok daha kolay olmakta ve spor gibi faaliyetlere daha fazla katılabilmektedir. Karın duvarına yapılan karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırılması işlemi, karın ön duvarındaki esnemeyi düzeltmekte ve yandan daha düz görünen bir karın elde edilmesini sağlamaktadır. Karında sarkan deri ve yağ dokuları nedeniyle hareket zorluğu çeken hastalar, çok daha kolay hareket edebildiği için hareketsiz bir yaşam tarzından uzaklaşmakta ve buna bağlı kalori tüketiminde artış görülmektedir.