BİŞEKTOMİ (YANAK ESTETİĞİ) NEDİR?

Marie Francois Xavier Bichat (Fransız anatomist, fizikçi, biyolog; 1771-1802) yanakta buksinator kasların dış kısmında “zarla kaplı bir yağ kitlesi”ni tanımlayan ilk kişidir. Bişektomi yanaktaki bukkal yağ dokusunun yani BİCHAT yağ dokusunun çıkarıldığı cerrahi bir işlemdir.

Bu ameliyat için uygun hastalar, vücudu zayıf olmasına rağmen dolgun yanak yuvarlaklığı içinde belirsizleşen yüz oranlarında dengesiz bir dağılıma sebep olan yanak dolgunluğu olan kişilerdir.

Bişektomi, lokal veya sedasyon anestezi altında, aynı gün taburculuğun olduğu, yaklaşık otuz dakikalık bir cerrahi işlemdir.

Ağız içinden, ufak bir kesi ile yapılabilmektedir ve yanak dış yüzeyinde herhangi bir kesi izi olmamaktadır. Cerrahi sonrası elmacık kemikleri belirgin, orantılı ve üçgen bir yüz oluşmasını sağlamaktadır. Plastik cerrahlar tarafından yapılan bu işlemin yüzde son halini alması, kişinin iyileşmesine bağlı olmakla birlikte 1-3 ay arasında gerçekleşmektedir.

Ameliyata uygun olup olmadığınızın değerlendirilebilmesi için plastik cerrahi uzman doktorunuza danışınız.

bisektomi-yanak-estetigi

BİŞEKTOMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Cerrahi sonrası erken dönemde morluk ve şişliklerin az olması için yanak üzerine buz uygulanması (en az 48 saat) uygun olacaktır. İşlem ağız içerisinden gerçekleştirildiği ve yanak dış yüzeyinde herhangi bir kesi olmadığı için pansuman yapılmasına gerek olmamaktadır. Cerrahi işlemden sonra bir hafta boyunca asitli içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı; ağız temizliğine dikkat edilmelidir. Dikişler kendi kendine eriyebilen dikişlerden olduğu için de ayrıca dikiş aldırmaya gerek yoktur.